Běhání je oblíbená sportovní aktivita, kterou si lidé volí pro její mnohé výhody:
Jak vybírat běžecké boty? Zaměřte se na boty určené přímo na běhání. Mají tlumící vlastnosti a díky tomu se vám bude lépe běžet, ale také nebudou nadměrně namáhány vaše klouby. Tlumícími vlastnostmi se jednotlivé modely liší. Máte-li nadváhu, volte boty s vyšší tlumivostí.
Zaměřte se také na výběr správné velikosti. Říkáte si, že si samozřejmě koupíte boty, které vám dobře padnou? A to je právě chyba. Běžecké boty by vám měly být alespoň trochu volnější, protože při běhu lidské chodidlo o něco zvětšuje svou velikost.
I šířka je rozměr, na který se soustřeďte. Bota musí být pohodlná a nesmí vás tlačit ze strany.
Výběr běžeckých bot přizpůsobte terénu, ve kterém se budete pohybovat. Budete-li běhat po pevném terénu (asfaltu), budou pro vás vhodné silniční boty. Do přírodního terénu si raději kupte krosové boty.
Dalším kritériem výběru je došlap. Odvíjí se od vaší běžecké techniky. Došlapujete při běhu na vnitřní strany chodidel (pronace), na vnější strany (pupinace) nebo máte neutrální došlap?
Samozřejmě ne každému musí běhání vyhovovat. Jsou i tací, kteří ho považují za nudné až ubíjející a raději volí „akčnější“ pohybové aktivity. Pokud se vám však běhání zalíbilo a myslíte to s ním vážně, věnujte pozornost pečlivému výběru běžeckých bot.