Mnozí lidé mají Svátek práce spjatý se socialistickou propagandou. Svátek se „slavil“ ve velkém stylu. Jeho hlavními prvky byly organizované průvody, lampiony, transparenty, mávátka, alegorické vozy a nechyběly ani proslovy čelních představitelů strany.
Kdo zažil prvomájové průvody, ví, o čem je řeč, a ty mladší generace to možná znají z vyprávění, popřípadě filmů či dokumentů.
Rokem 1989 skončily velkolepé oslavy Svátku práce. Dodnes však jsou k tomuto dni často pořádané různé akce, především pro zviditelnění některých politických stran.
Výše jsme si uvedli podobu Svátku práce, jakou zpravidla znají lidé, kteří zažili a již plně vnímali období komunismu. Ovšem v této době Svátek práce nevznikl. Jeho původní význam byl jen zprofanovaný. Za jeho vznikem musíme jít dál – časem i vzdáleností.
Svátek práce je totiž mezinárodní dělnický svátek. Je vzpomínkou na vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886. Dělníci tehdy usilovali o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Stávky se zúčastnilo přes 300 000 dělníků. Během ní došlo ke střetu demonstrantů a policejních sil a v důsledku policejní palby někteří stávkující přišli o život. Další lidé zemřeli 4. května po výbuchu bomby na Haymarket Square. Bomba byla nastražená anarchisty.
Od roku 1889 je 1. květem oficiální Svátkem práce a u nás se začal slavit v roce 1890. První oslavy proběhly na Střeleckém ostrově v Praze.
Oba státní svátky v první dekádě května potěší. Když se navíc vydaří i počasí, můžeme během volna vychutnávat jaro plnými doušky. A jaký je ten druhý květnový státní svátek? Určitě víte…