Abyste mohli ušetřit, je nutné si uvědomit, za co vůbec platíte. Víte, z čeho se skládá cena elektřiny? Pojďme si její složky ve stručnosti přiblížit.
Cenu elektřiny tvoří tři složky – regulovaná, neregulovaná a daň. Výši regulované části určuje Energetický regulační úřad. Zahrnuje cenu za distribuci a ostatní služby skládající se z různých poplatků. Neovlivníme ji.
Chceme-li za elektřinu ušetřit, musíme se zaměřit na neregulovanou část, kterou ovlivnit můžeme, a to výběrem vhodného dodavatele elektřiny. Neregulovaná část je za silovou elektřinu.
Kromě regulované a neregulované složky platíme ještě daň. Její výši stanovuje stát. Konkrétně jde o spotřební daň z elektřiny a daň z přidané hodnoty.
Na neustálé zdražování všeho jsme si zvykli. Nepřekvapí nás. I z toho důvodu někoho mohly zaskočit zprávy o tom, že se elektřina v poslední době zlevňuje. Je to pravda. Nutno však podotknout, že nejde o nijak výrazné zlevňování. Navíc má pravděpodobně jen dočasný charakter.
Platba za elektrickou energii stále tvoří významný výdaj v rodinném rozpočtu. Proto chcete-li ušetřit nějaké peníze, neměli byste ho nechávat bez povšimnutí.
Dne 1. ledna 2006 došlo k úplnému otevření trhu s elektřinou a od té doby si mohou všichni koneční zákazníci včetně domácností zvolit svého dodavatele elektřiny. A že konkurence je velká!
Ne každý nad možností změny jásá. Mnoho lidí má zkušenosti s podomními prodejci, kteří často využívají i nekalých praktik, aby převedli zákazníka na svou stranu.
Opatrnosti není nikdy nazbyt a nepromyšlenou změnou dodavatele byste si mohli finančně pohoršit.
Změnu dodavatele však nezatracujte úplně. Zkuste si propočítat výhodnost jednotlivých nabídek. Kromě ceny se však zajímejte i o služby, komunikaci se zákazníky, dobu působení společnosti na trhu a najděte si na internetu také reference těch, kteří mají s konkrétním dodavatelem zkušenosti.
Možná se nakonec rozhodnete, že váš dodavatel elektřiny je pro vás nejlepší. Je však dobré se alespoň seznámit s nabídku dostupnou na trhu.
Projděte se bytem a svou pozornost zaměřte na všechny přístroje na elektřinu. Skutečně je potřebujete, nebo jde jen o žrouty elektřiny? Trendem dnešní doby je mít na každou dílčí činnost spotřebič, ale stojí vám to za vysoké částky vynaložené za elektřinu? Posouzení je na vašich preferencích.
Při rozhodování, jakých spotřebičů se zbavíte a bez jakých se neobejdete, vám mimo jiné pomůže elektroměr. Nemáte-li ho doma, půjčete si ho. Možná vás zaskočí, kolik energie propálí třeba nějaký nenápadný spotřebič, do něhož byste to vůbec neřekli.
Zvažte také, jestli stařičké spotřebiče nevyměnit za nové, které jsou úspornější, zvlášť když si dobře vyberete. Zpravidla se vyplatí koupit dražší zařízení, ovšem levnější na provoz. Energetickou náročnost poznáte dle energetického štítku.
Při kontrole vašeho bytu neopomeňte osvětlení. Máte energeticky šetrný zdroj světla?
Dejme si ještě několik tipů, které vám pomohou ušetřit za elektřinu:
A jak ve své domácnosti šetříte za elektřinu vy? Podělte se o své tipy.