Tipy a rady

Co dělat při dopravní nehodě?

Co dělat při dopravní nehodě?

Na silnici nás každodenně ohrožuje celá řada nebezpečných okolností i řidičů. S hektickou dobou by bylo třeba, aby měl člověk oči kolem hlavy a reflexy geparda. Jedině tak by mohl oddálit katastrofu nebo alespoň minimalizovat její následky. Co tedy dělat, když už se dostanete v autě do úzkých?

Naprostý základ

Formulář o nehodě by vám neměl chybět bezpečně schovaný u dokladů nebo byste ho měli mít alespoň po ruce ve voze. Tento formulář vyplňují při nehodě všechny zúčastněné strany, pokud není nutné volat k nehodě policii. Kromě přesného popisu dopravní nehody a osobních dat zúčastněných na něm nesmí chybět také podpisy. Máte-li formulář originální, můžete si gratulovat – stránky jsou totiž propisovatelné. Na rozdíl od zaznamenávání průběhu dopravní nehody na obyčejný papír vás euroformulář vede tak, abyste neopomněli uvést podstatné informace.

Vyplněný formulář je nutné odevzdat na příslušné pojišťovně do 3 dnů od nehody. V případě, že chcete k nehodě cokoliv dodat, můžete na zvláštní list papíru přidat své vlastní vyjádření k průběhu nehody. Pokud bouráte v zahraničí, nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale nerozumíte! Raději připište své vyjádření v mateřském jazyce. Máte na to právo a ulehčíte si vleklé problémy.

Asistenční služby

Z povinnosti platit povinné ručení plynou také příjemnosti. Většinou získáváte ke každé smlouvě o povinném ručení zdarma asistenční služby. Ve všech případech je zdarma příjezd asistenční služby na místo nehody, nutná oprava na místě, odtah či uskladnění na parkovišti. Rozsah těchto služeb se pak podle jednotlivých pojišťoven liší.

Co dělat při nehodě krok za krokem?

Jste-li přímým účastníkem dopravní nehody, je třeba mít na paměti několik cenných rad:

  • zajistěte místo nehody: oblečte si reflexní vestu, za vozidlo umístěte výstražný trojúhelník, rozsviťte výstražná světla;
  • poskytněte první pomoc ostatním účastníkům dopravní nehody;
  • zavolejte všechny složky integrovaného záchranného systému;
  • vyhněte se všem krokům, které by mohly ovlivnit vyšetřování nehody (konzumace alkoholu, manipulování s vozidly atp.);
  • ať už je nutné k nehodě volat policii nebo nikoliv, je vhodné si místo nehody vyfotit (skvěle poslouží i fotoaparát nebo video v mobilním telefonu);
  • policii je nutné volat vždy, pokud dojde ke zranění či usmrcení člověka,  hmotné škodě převyšující na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč, k poškození majetku třetí osoby, pozemní komunikace či životního prostředí;
  • pokud jste při nehodě byli zraněni, nezapomeňte na zprávu od lékaře, je důležitá pro uplatnění pojistky.

Potíže v zahraničí

Před cestou do zahraničí je dobré zjistit, jaké služby vám vaše pojišťovna nabízí. Pokud se vám jejich rozsah nezdá adekvátní, máte možnost připojistit se pro účel dovolené nebo třeba služební cesty. S účastníkem nehody sepište euroformulář o dopravní nehodě, vzájemně si vyměňte kontakty (adresa, email, telefon), informace o majiteli vozidel (jméno, adresa, telefonní číslo), kontakt na pojistitele, u kterého je vozidlo pojištěno, a číslo zelené karty. Stejně jako v případě tuzemské nehody se vyplatí pořídit fotodokumentaci. Odborníci také doporučují ke každé nehodě zavolat policii a spojit se s příslušnou pojišťovnou, popř. národní kanceláří ČR.

Kdo je povinen uhradit vzniklou škodu?

Motorová vozidla musí mít ze zákona uzavřené povinné ručení, ze kterého se způsobená škoda kryje. Uplatňování náhrady škody u pojišťovny není vždy jednoduché. Snažte se proto vypisovat všechny nutné dokumenty pečlivě a na nic nezapomeňte. Případy, kdy pojišťovna škodu neuhradí, najdete na pojistné smlouvě. Stejné je to i s pojistnými limity. Těmi byste se měli zaobírat už při samotném uzavírání smlouvy. Levné povinné ručení sice potěší, ale při nehodě vám mohou vyšší limity zachránit peněženku.

Pokud byla škoda způsobena nepojištěným vozidlem, vozidlem registrovaným v zahraničí nebo pokud řidič od nehody ujel, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů (www.ckp.cz, infolinka: 221 772 773). Zodpoví vám veškeré dotazy a pomůže v nepředvídatelných situacích. Navíc škoda, kterou způsobí nepojištěné vozidlo, je hrazena z fondu ČKP.

Rada na závěr

Hlavně se pokuste zachovat klid, a pokud nepatříte mezi vážně zraněné, zajistěte místo nehody tak, aby se nestalo další neštěstí. Dle svých schopností se pak snažte pomoci zraněným. Přejeme vám, abyste naše rady nikdy nepotřebovali a najeli co nejvíce kilometrů bez nehod.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB