Tipy a rady

Kupujeme parní hrnec (troubu)

Kupujeme parní hrnec (troubu)

Začnete-li uvažovat o domácím vaření v páře, musíte se nejdříve rozhodnout mezi parním hrncem a parní troubou. Parní hrnce jsou poměrně levné, oproti troubám nenabízejí příliš velký komfort a nejsou tak elegantní. Z testu však odcházejí jako jejich rovnocenní partneři.

Když se vaří v páře, odborníci přes výživu souhlasně pokyvují hlavami. Pára, ač se to nezdá, je na přípravu pokrmů téměř expertem. Hravě zvládá zeleninu a ovoce, drůbež a ryby, potíž jí nečiní hovězí, vepřové, telecí, troufne si na rýži, těstoviny, obiloviny, různé nákypy, dokonce i na vajíčka… Aroma, vitamíny, minerální látky zůstanou maximálně zachovány. Nic se nepřipaluje, nic se nemusí míchat, pokrmy se nerozpadají, zachovávají si svůj tvar. Estetický zážitek pro oči, potěšení pro žaludek.

Jak fungují parní hrnce?

Parní hrnce se skládají ze základny s topným tělesem, do které se nalije voda, z napařovacích perforovaných nádob pro přípravu zeleniny, masa, knedlíků a tak dále. Polévky, omáčky, rýže, těstoviny, nákypy se připravují v nádobách bez otvorů, které se vkládají do těch perforovaných; nádoby bez otvorů slouží i pro ohřívání pokrmů. Důležitou součástí hrnců je sběrná nádobka, do které odtéká zkondenzovaná pára s extrakty ze surovin; šťávičkou se hotové pokrmy přelévají až na talířích.

A parní trouby?

Parní trouby se oproti hrncům jednodušeji obsluhují i čistí, na druhou stranu ale mají vyšší spotřebu proudu. A základní vybavení obsahuje podivuhodně málo příslušenství. Pro nasycení více žaludků je zapotřebí další příslušenství dokoupit, pokud to ovšem je u toho kterého modelu vůbec možné.

Kupujeme parní hrnec či troubu

Čeho bychom si měli všímat při nákupu? Sledujte naše rady:

  1. Návod k užívání: Požádejte prodávajícího o nahlédnutí do návodu. Je srozumitelný? Je návodný? Uvádí konkrétní časové a váhové údaje pro vaření? Ideální je, je-li součástí výrobku i receptář pro vaření v páře.
  2. Čas vaření v páře: Příprava pokrmů v páře si žádá o něco delší čas než při klasickém vaření; například rýže cca 30 minut, květák 15 – 20 minut, kuřecí prsa 30 – 40 minut. Časy uváděné v návodech berte spíše jako orientační, v počátcích vaření raději stav přípravy pokrmů sem tam zkontrolujte.
  3. Experimentujte: Začněte s jednoduchými pokrmy. Jedině tak poznáte chod přístroje a naučíte se technice vaření v páře. A protože doporučení výrobců jsou většinou dost kusá, pusťte se do vlastního zkoušení. V hrnci a troubě můžete jídlo nejenom připravovat, ale i rozmrazovat a ohřívat.
  4. Čištění: Dodržujte pokyny výrobců a hlavně – nezapomínejte na pravidelné odvápňování! Dojde-li například po přípravě mrkve či červených paprik ke zbarvení umělohmotných nádob, pomůže houbička s pár kapkami oleje.

Vaření v páře je zdravé!

  • Vaření v páře je bezesporu nejzdravějším způsobem přípravy pokrmů.
  • Hydrofilní, tj. ve vodě rozpustné látky (minerálie, vitamíny C a skupiny B), se minimálně vyluhují; jejich obsah v pokrmech je mnohonásobně vyšší oproti těm připraveným klasickým způsobem. Provitamín A a vitamín E (rozpustné v tucích) se při vaření v páře uvolňují ze své pevné buněčné formy a organismus je dokáže zužitkovat.
  • Vaření v páře zdůrazňuje vlastní chuť potraviny, je mnohem intenzivnější; maso, zejména rybí, připravené v páře chutná mnohem lépe než vařené či dušené. Zelenina si zachovává barvu.
  • Při vaření v páře se snižuje spotřeba soli, je vhodné využívat různá koření.
  • Mnohé parní hrnce a trouby umožňují souběžnou přípravu několika potravin, aniž by došlo k vzájemnému chuťovému ovlivnění (např. ryba, brambory, zelenina)

Občanské sdružení spotřebitelů TEST
www.dtest.cz

1 komentář pro článek Kupujeme parní hrnec (troubu)

Roman
Dobrý den, skvělé informace, jako vždy :) To se v prodejně elektrospotřebičů do domácnosti nedozvíte. Pokračujte, fandím a děkuji :) Roman


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB