Říkáte, že jsme vaši nejlepší kamarádi. Měli byste si ale uvědomit, že máme mnohem jemnější sluch než vy a intenzivně slyšíme i takové zvuky, které vy ani nejste schopni vnímat. Navíc si si tyto zvuky nedokážeme vysvětlit, nevíme, že dělbuchy a petardy vypouští v určitém místě určití lidé. Svištění a práskání ve tmě, spousta barevných blesků a k tomu povyk davu, to v mnohých z nás vyvolává strach.
Když jsme doma, zalezeme někam do kouta a tam se klepeme, dokud kravál nepřestane. Ale co když jsme venku? Naše kamarádka labradorka vloni přeskočila dvoumetrový plot na zahradě a na dva dny zmizela do lesa. Náš soused jezevčík, který byl s páníčkem „na volno“ venku, se petardy tak lekl, že utekl a našli ho až druhý den v psím útulku, kam ho odvezli hodní lidé. Ti dva měli štěstí. Nepřejelo je auto, a protože nesněžilo a nebyl mráz, neumrzli někde v závěji. Jiní třeba takové štěstí neměli. Nemyslete si, nejen psi, ale i kočky se silvestrovského rámusu bojí.
Proto vám radíme. Raději už zvečera vezměte domů i ty psy a kočky, kteří jinak žijí venku. Dejte jim něco dobrého na zub, s plným bříškem jsou klidnější. Pokud jdete se svým psem ven, mějte ho pevně přivázaného na vodítku a vodítko v žádném případě nepusťte z ruky.
Někteří pejskové a kočičky se třepou i doma při zavřených oknech. S dostatečným předstihem zajděte za veterinářem a poraďte se, jaký uklidňující lék by vám pro ně doporučil. Rozhodně jim nedávejte lidská sedativa! No a pokud nebudete doma, je lépe nás svěřit hodnému sousedovi, kterého známe. Nebo nás zavřít v nejtišší místnosti bytu.
Co dělat, když našich rad nedbáte a pejsek venku uteče? Zůstaňte stát na místě. Stává se, že se uprchlík širokým obloukem vrátí. Pokud odejdete, nechte na místě nějaký kousek svého oděvu a vracejte se podívat, jestli tam utečenec nečeká. Když toto selže, pak nezbývá než doufat, že se vašeho mazlíčka ujali policisté a odvezli ho do blízkého útulku. Nebo že ho našli a s sebou domů vzali nějací hodní lidé, kteří dají zprávu do útulku nebo do rozhlasu, do novin.
Abyste i se svými hafajícími a mňoukajícími kamarády šťastně vyprovodili starý a uvítali nový rok vám přejí kocour Číča a fenka Žolinka.
Při silvestrovských oslavách se stoly prohýbají pod nejrůznějšími chuťovkami, chlebíčky s majonézovými saláty, ovarem, sýry, uzeninami. Všechny ty vůně jsou obrovský nápor pro psí čenich, který je až milionkrát citlivější než náš nos. Možná si řeknete, když je ten Silvestr, dáme svému psu také pár kousků, však on to vyběhá…
Jen aby vůbec běhal! Konzumace některých potravin mu může hodně ublížit, protože jeho zažívací systém je nestráví. Dokonce může umřít. Podobné je to i u koček. K rozhodně nevhodným potravinám patří: čokoláda, hrozny a rozinky, avokádo, ořechy, med, cibule, česnek a zbytky lidské potravy.
Na trhu je spousta pochoutek pro domácí mazlíčky. Chcete-li jim přece jen nějakou lahůdku připravit sami, nechte se inspirovat.
200 g vařeného libového hovězího, vepřového nebo kuřecího masa, 1 vařený žloutek, 1 lžíce másla
Maso umeleme a smícháme s nastrouhaným nebo rozmačkaným vařeným žloutkem a máslem. Vytvoříme malé kuličky, které uchováváme v chladu.
2 lžíce rozemletých škvarků, 1 žloutek, 100 g rozemletých ovesných vloček
Suroviny smícháme, tvoříme lžičkou hrudky, které klademe na plech vyložený pečicím papírem a pečeme dorůžova.
1 hrnek celozrnné mouky, 180 g tuňáka v oleji, 1 polévková lžíce rostlinného oleje nebo tuku z vývaru, 1 vejce
Smícháme všechny suroviny a zpracujeme těsto. Pokud je příliš suché, přidáme pár kapek vody nebo vývaru. Těsto rozválíme na pomoučeném válu na cca 6 mm. Nařežeme tyčinky, naskládáme je na plech vyložený pečicím papírem a pečeme zhruba 20 minut při 180 °C.