Cínové nádobí – k jeho čištění se hodí šťáva ze syrových brambor.
Čajová konvice – znalci čaje čajové usazeniny neodstraňují. Ostatní mohou konvici vypláchnout octem se solí.
Dřevěné nádobí – má tendenci po delším používání černat. Černé skvrny odstraníme, pokud nádobu namočíme do vlažné vody s chlórem. Po hodině vyndáme, důkladně opláchneme ve vlažné vodě. Na dřevěné vařečky, kvedlačky či prkénka můžeme použít jemný skelný papír.
Hliníkové nádobí – většinou si při mytí vystačíme s teplou vodou a saponátem. Pro vyšší lesk jej můžeme jednou za čas umýt v boraxovém roztoku: V 1 litru vody rozpustíme 30 g boraxu a pak přidáme 5 kapek čpavku. Po umytí nádoby důkladně opláchneme vroucí vodou a utřeme. K mytí hliníkového nádobí nikdy nepoužíváme sodu, protože způsobuje jeho černání!
Hluboké sklenice – k jejich mytí zkuste použít slupky ze syrových brambor.
Chromované nerezové nádobí – na hadřík naneseme jedlou sodu, nádobí vyčistíme a následně přeleštíme.
Mastnota na nádobí – nejprve ji vytřeme savým papírem, pak teprve nádobí umyjeme v teplé vodě se saponátem.
Mosazné nádobí – k jejich čištění používáme směs soli a octa. Pak je přetřeme kouskem citronu, umyjeme v teplé vodě a nakonec vyleštíme flanelovým hadříkem.
Nůž od cibule a dalších aromatických potravin – přetřeme vlhkým hadříkem posypaným solí.
Pánev na smažení – ještě teplou pánev čistíme solí a savým papírem. Jídlo se v ní pak nebude připalovat. Rybího pachu z pánve nás zbaví vyvařený sypaný čaj.
Popelníky – do teplé vody přidáme líh, abychom odstranili cigaretový zápach.
Skleněné nádoby – k dosažení vyššího lesku přidáme do vody trochu soli a octa. Po umytí nádobí opláchneme vlažnou vodou, necháme okapat a přeleštíme. Usazenin od mléka se zbavíme, pokud do sklenice nalijeme horkou vodu s lžičkou octa. Necháme několik minut působit, pak vodu vylijeme a sklenici vypláchneme čistou vodou.
Smaltové nádobí – smalt nesnáší náhlé změny teploty. Proto nikdy do rozpálené nádoby nelijeme studenou vodu, aby smalt nepopraskal!
Stříbrné příbory – postavíme je do vyšší nádoby, dáme k nim hliníkovou lžičku. Přelijeme horkou vodou, necháme odstát. Pak příbory vyndáme, opláchneme a přeleštíme flanelovým hadříkem.
Termosky – po vyprázdnění je vypláchneme čistou vodou, potom horkou vodou se saponátem a na závěr znovu čistou vodou. Termosku zásadně skladujeme otevřenou, jinak zatuchne! Pokud je zatuchlinou cítit, vypláchneme ji směsí vody a octa, potom čistou vodou a necháme vyschnout.
Vodní kámen v hrncích – opět nám pomůže všemocný ocet. V hrncích ocet povaříme, usazenina se uvolní a lze ji snadno sloupnout.