Vejce se třídí podle jakosti do tříd A a B. Pro maloobchodní prodej jsou určena jen čerstvá vejce třídy A. Vejce třídy B jsou určena pro průmyslové zpracování. Každé vejce zakoupené v obchodě obsahuje kód řídící se vyhláškou č. 264/2003 Sb. Tento kód se skládá ze čtyř částí:
1) Chov slepic
0 – nosnice chované v souladu s ekologickým zemědělstvím
1 – nosnice ve volném výběhu
2 – nosnice v halách (na podestýlce)
3 – nosnice v klecích
2) Původ vajec
CZ – ČR
DE – Německo
PL – polsko
LT – Litva
NL – Nizozemí
3) Registrační číslo hospodářství (resp. poslední čtyři číslice registračního čísla chovu)
4) Hmotnost vejce
S = small – do 53 g
M = middle – 53 až 63 g
L = large – 63 až 73 g
XL = extra large – nad 73 g
Např. tedy kód na vejci: 3CZ 1234 M
značí, že naše modelové vajíčko je od nosnice chované v kleci, pochází z České republiky a mělo by mít váhu mezi 53 až 63 g. Číslo chovu je fiktivní, ta skutečná si můžete vyhledat na stránkách Státní veterinární správy České republiky (www.svscr.cz )
Na spotřebitelském obalu vajec musí být kromě toho ještě uvedeno datum minimální trvanlivosti, doporučení pro uchovávání vajec v chladu, slovně vyjádřený způsob chovu nosnic, vysvětlení významu kódu producenta, číslo balírny/třídírny se značkou státu (balírna však nevypovídá o původu vajec, ten zjistíme přímo na konkrétním vajíčku).
Vyhláška dále stanovuje, že vejce třídy jakosti A se uchovávají při nekolísavé teplotě prostředí v rozmezí 5 až 18 °C a že čerstvá vejce lze prodávat nejpozději 7 dnů před uplynutím data minimální trvanlivosti.
67 komentářů pro článek Jak se orientovat ve značení vajec?