Zdravý životní styl

Co dělat proti nadýmání?

Nadýmání trápí mnoho lidí. Způsobuje nepříjemné bolesti (až křeče břicha) a dokáže nám značně zkomplikovat život. Je obvykle důsledkem nesprávného trávení, nedostatečného pohybu, přítomnosti parazitů, konzumace nadýmavých potravin či špatné psychiky.

Zpracováváním potravy dochází ke tvorbě plynu – u zdravého člověka se jedná o 1 až 2 litry střevního plynu denně. Velká část se vstřebá a zbytek odchází z těla ven. Někdy však dojde k tomu, že nahromaděný plyn zůstane ve střevech a způsobuje nepříjemné bolesti.

Jaké jsou příčiny nadýmání?

1. Konzumace nadýmavých potravin – jedná se zejména o luštěniny (hrách, fazole, čočka), některé druhy zeleniny (zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice) či ovoce (hroznové víno, švestky, hrušky, banány, hrozinky i ořechy).

Dále nadýmání vzniká díky přemíře jednoduchých cukrů (např. sladkostí, sušenek, zákusků..), jež přispívají k pomnožení kvasinek v trávicím traktu. Nadýmat může často i čerstvé bílé pečivo (zvláště kynuté), slané potraviny (uzeniny, zrající sýry, příliš kořeněná jídla), nápoje (kyselé šťávy, sycené nápoje, alkohol), popřípadě pokud nevhodně kombinujeme potraviny v rámci jednoho jídla (např. sacharidy s obilovinami a ovocem nebo ovoce se zeleninou)

2. Nedostatečný přísun tekutin či naopak nadměrná konzumace tekutin při jídle – tekutiny ředí žaludeční šťávy a trávicí enzymy, což narušuje správné trávení.

3. Pomalý pohyb střev a zácpa – při něm dochází k hnilobným a kvasným procesům ve střevech a následně k nadýmání.

4. Špatné zpracování potravy v ústech – pokud hltáme větší kousky a polykáme je spolu se vzduchem.

5. Narušená střevní mikroflóra – často k ní dochází po antibiotické či hormonální léčbě, kdy dojde k potlačení přátelských bakterií a pomnožení kvasinek.

6. Psychická nepohoda – stres a spěch

7. Hormonální nerovnováha – např. v menopauze

8. Onemocnění a špatná funkce jater, žlučníku, slinivky a žaludku – např. nedostatečná produkce žaludeční kyseliny, snížená produkce či funkce trávicích enzymů, záněty a vředy na žaludeční či střevní sliznici

Co dělat proti nadýmání?

1. Jíst vhodné potraviny – zeleninu a ovoce (např. rajčata, okurky, červenou řepu, brambory, grepy, jablka), libové maso a nízkotučné sýry, jogurty s živými kulturami, starší tmavé pečivo a rýži.

Poznámka: Samozřejmě neznamená, že bychom se měli zcela vzdát například luštěnin. Musíme je ale umět správně připravit a použít koření, které tvorbu plynů eliminuje a zároveň napomáhá lepšímu trávení. Vyzkoušet můžete i přidání kousku mořské řasy či zázvoru při vaření luštěnin – tento jednoduchý trik je velmi účinný! Navíc při pravidelné konzumaci luštěnin se organismus přizpůsobí a potíže vymizí.

2. Pít neperlivé vody a bylinné čaje (viz bylinky proti nadýmání v následujícím textu).

3. Dostatečně se hýbat, aby se podpořila činnost střev.

4. Jíst pomalu, potravu řádně rozkousat a snažit se nepolykat s jídlem i nadbytečný vzduch.

5. Provádět masáže břicha a cviky na zlepšení peristaltiky střev.

6. Zkusit se nahřát ve vaně, u malých dětí se na bříško přikládá polštářek s nahřátými třešňovými peckami.

7. Pokud nepomáhá výše uvedené, užít přípravek z lékárny snižujících plynatost a napětí střev a v blízké době vyhledat odborného lékaře (gastroenterologa).

Bylinky proti nadýmání

Správně vybrané bylinky pomáhají proti nadýmání velmi rychle a účinně. Obsahují totiž různé silice a třísloviny, které urychlují trávení a brání tak vytváření hnilobných bakterií.

Nadýmání můžeme navíc předcházet již při vaření, pokud do pokrmů přidáme správné koření (bylinky): majoránku, kmín, tymián, šalvěj, kopr, bazalku či saturejku. Navíc nám naše pokrmy ochutí a obzvláštní.

Pokud nás však již nadýmání trápí, můžeme si připravit čaj proti nadýmání – například z máty nebo třezalky, kdy lžičku sušené bylinky zalijeme v hrnku vroucí vodou a necháme 1/4 hodiny přikryté vylouhovat. Obdobně rychle nám při nadýmání pomůže zázvorový čaj (1 lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru přelijeme horkou vodou a po 5 minutách přidáme citronovou šťávu). Pijeme vždy po malých douškách.

Ještě lepší je však bylinná směsi proti nadýmání, kterou si můžeme (nechat) namíchat předem: Vezmeme 4 lžičky máty peprné, 3 lžičky koriandru, 3 lžičky kmínu, 3 lžičky anýzu, 2 lžičky fenyklu a 2 lžičky heřmánku. Směs smícháme a uložíme ji do suché nádoby, kterou skladujeme v temnu. V případě problémů s nadýmáním zalijeme 2 lžičky směsi v hrnku horkou vodou. Necháme vyluhovat po dobu 15 minut a poté pomalu (hořké!) vypijeme. Můžeme opakovat ráno, v poledne i večer.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB