Tipy a rady

Jak vybrat dovolenou a nepřebrat

Jak vybrat dovolenou a nepřebrat

Kdo by se netěšil na dovolenou snů! Jak ale vybrat vysněnou dovolenou, aby splnila očekávání a přitom nezruinovala rodinný rozpočet? Najít a objednat drahou luxusní dovolenou totiž zvládne každý, ale ušetřit a vybrat dobře – to už je kumšt!

First moment vs. last moment

Stále více českých dovolenkářů zařizuje své pobyty tzv. first-minute (příp. first-moment), tedy v první minutě či v prvním momentu. Znamená to, že zájezd rezervujete a zčásti zaplatíte ve značném předstihu, obvykle ihned, jakmile se objeví na pultech cestovních kanceláří. Takovým klientům nabízí cestovní kanceláře nejenom slevu z ceny (obvykle v rozmezí od 10 do 30 %), ale také další výhody, např. parkování na letišti zdarma, dítě zdarma, cestovní pojištění v ceně atp. Výhodou včasného nákupu je také širší výběr zájezdů a dostatek času na rozmyšlenou před tím, než rezervovaný zájezd zaplatíte.

Naopak slevy last-minute značí výběr dovolené na poslední chvíli. Takové zájezdy se nabízí i měsíc před plánovaným odjezdem na dovolenou, ale výhodné jsou především teprve v rozmezí 14 dní až týden před odjezdem.

Pro největší dobrodruhy je pak určena nabídka „kup a leť“ (buy and fly), kdy se teprve na letišti dozvíte, kde se vaše dovolená bude odehrávat. Takové dobrodružné cestování může ušetřit vaší peněžence nemalé finance. Nákup dovolené je možný obvykle až 24 hodin před odletem.

Cestování last minute vyžaduje více času na výběr (nabízené ubytovací kapacity je nutné ověřovat přímo u poskytovatele a často již nejsou dostupné) i jistou flexibilitu při výběru, kdy nemůžete bazírovat na konkrétním hotelu nebo termínu. Rezervovaný zájezd je třeba zaplatit bez prodlení, a tak přicházíte o možnost dokonale si prohlédnout nezávislé recenze a doporučení. V posledních letech navíc roste trend, kdy lukrativní zájezdy před termínem namísto slevy ještě více podraží!

Zahraniční konkurence

Díky členství v Evropské unii je cestování se zprostředkovateli z cizích států mnohem jednodušší. Češi nejčastěji využívají nabídky německých či rakouských cestovních kanceláří. Odlety z Bratislavy, Vídně, Frankfurtu či Mnichova nejsou nijak výjimečné.

Nabídky zahraničních cestovních kanceláří jsou často finančně výhodnější – za nižší cenu lze pořídit vyšší komfort. Taková dovolená ovšem vyžaduje alespoň základní znalost cizího jazyka, kdy jste schopni zorientovat se na cizím letišti a domluvit se se zahraničními delegáty.

Po vlastní ose

Cestování na vlastní pěst se vyplatí především těm dovolenkářům, kteří preferují aktivní dovolenou, jsou flexibilní a většinou cestují bez dětí. Spíše než pro evropské destinace je typická pro cesty za exotikou.

V takovém případě si sami zakoupíte letenku a ubytování řešíte většinou až na místě. Nejdražší na takové dovolené jsou letenky, protože ubytování včetně stravy lze zařídit za velice příznivý obnos. Pro Čechy jsou typickou destinací pro cesty po vlastní ose Chorvatsko i Itálie, kdy je možné rezervovat ubytování jak přímo u poskytovatele (což se vyplatí v případě pobytu v soukromí), tak i díky zprostředkovatelům.

Jedete-li na dovolenou po vlastní ose, vyplatí se cestu dokonale naplánovat a seznámit se se silničními předpisy států, přes které vaše cesta povede. K tomu vám výborně poslouží specializované internetové stránky i četné diskuse. Soustřeďte se především na informace týkající se maximálních povolených rychlostí a povinné výbavy vozu. Některé cizí dálniční známky je možné zakoupit už v České republice, jinde se platí mýtné či poplatky za tunely přímo na místě.

Kde ještě ušetřit?

Další slevy je možné získat v případě, kdy zůstanete po léta věrní jedné cestovní kanceláři. Za věrnost totiž odměňují své zákazníky v průměru 5 % z ceny dovolené. Mnohé CK nabízí také slevy za zaslání recenzí z dovolené na internetové stránky, doporučení známým aj.

Především rodiny s dětmi bude zajímat, zda jejich dítko poletí na dovolenou zdarma, pouze za cenu letenky, nebo plnou sumu. Některé CK zvýhodňují pouze děti do 3 let věku, jiné nabízí slevu i pro děti do 6 let. Roli pak hraje také to, kolik ratolestí spolu s dospělým člověkem na dovolenou míří.

Dvakrát měř, jednou plať

Nežli podlehnete nádhernému prvnímu dojmu, který ve vás vybraná dovolená vyvolala, zůstaňte nohama pevně na zemi. Nejprve si zjistěte podrobnosti o cestovní kanceláři, se kterou byste na dovolenou měli odjet.

Zajímat by vás mělo její pojištění proti úpadku i zkušenosti předchozích klientů. Ty lze získat nejsnazší cestou na internetu. Jistou známkou dobrého jména je i členství v Asociaci českých cestovních kanceláří. Také nezávislé recenze vybraného hotelu mohou leccos napovědět. Fotky přímo od klientů odpovídají realitě spíš než připravená katalogová prezentace!

Reklamace

Zájezd, dovolenou či jakoukoliv jinou službu je možné reklamovat, nejsme-li s něčím spokojeni. Na to je ovšem potřeba myslet už ve chvíli, kdy podepisujeme cestovní smlouvu, a seznámit se s textem skutečně dokonale. Většinou totiž nestačí stěžovat si až po návratu z dovolené, ale už ve chvíli, kdy ta která nepříjemnost vznikla.

CK má povinnost sjednat nápravu, pakliže je tato možná. Např. přestěhovat nás do jiného hotelu či pokoje, dodatečně poskytnout slevu za pobyt atd. Všechny problémy byste měli konzultovat s delegátem už na místě ihned v okamžiku jejich zjištění, nechat si stížnost písemně potvrdit, své připomínky doplnit o fotografie, video či svědectví.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB