A důležité upozornění – nečekejte jasně barevná vajíčka. Kromě známé “cibulově hnědé” a “borůvkově modré” budou totiž všechny ostatní barvy velmi jemné a decentní.
Zelené barvy docílíme odvarem z kopřiv, mladých listů špenátu, listů černého bezu či petržele.
Pokud chcete velikonoční stůl doplnit sytě červenými vajíčky, povařte je ve šťávě z červené řepy, odvaru se slupkami červené cibule či borůvkami (borůvkovou šťávou) nebo povařením v červeném víně. Délka varu, nebo následného louhování ovlivňuje intenzitu i odstín barvy, který může být následně do fialova. Fialového až namodralého výsledku docílíme barvením vajíčka v odvaru z červeného zelí.
Sytě žluté barvy dosáhneme, pokud vajíčko krátce povaříme ve vodě s hnědými cibulovými slupkami. Stejného výsledku můžeme dosáhnout, pokud vajíčko ponoříme do směsi 250ml vody, kterou jsme obarvili 2 lžícemi kurkumy. Jasně žluté barvy docílíme také použitím heřmánku, rmenu, či šafránu.
Přírodní vzhled vajíček můžeme zesílit, pokud je obarvíme silným odvarem černého čaje, kávy nebo dlouhým louhováním v odvaru z hnědých cibulových slupek.
Pokud chcete vajíčka ozvláštnit, ozdobte je otisknutím listů či květů. Stačí na odmaštěné vajíčko gázou, nebo silonkou dobře připevnit listy, květy i vystřihané papírové symboly. Krásně vypadá např. trojlístek, list pampelišky nebo řebříček.