Plněné knedlíky patří k nejoblíbenějším kulinářským dobrotám. Náplním vévodí uzené a mleté maso, ale dobrá hospodyňka neopomene ani na špenát, sýr, nebo dokonce vařené vejce. V podzimní sezóně pak stojí za hřích houbová nádivka ovoněná špetkou divokých bylinek v čele s tymiánem.
Aby knedlíky lépe klouzaly do žaludku, nesmíme zapomenout na podušené zelí, špenát a vypraženou cibulku se slaninou. K vaječnému knedlíku je záhodno vyzkoušet koprovou omáčku!
Plněný knedlík ovšem nemusí znamenat rovnou hlavní jídlo. Hledáte-li originální přílohu k pečenému masu i omáčkám, vyzkoušejte knedlíkovou roládu. Bramborové či kynuté těsto rozválíme a potřeme zeleninovou, bylinkovou či masovou směsí. Následně srolujeme a vaříme jako běžný knedlík.
Originální původně libanonský recept představuje „shish barak“, jogurtová polévka, mnohdy až omáčka s pečenými knedlíčky plněnými mletým masem a petrželkou.
Na těsto: 500 g brambor, 200 g hrubé mouky, 1 vejce, sůl
Na náplň: 500 g listového špenátu, 200 g uzeného masa, 1 cibule, 3 stroužky česneku, hrst škvarek, 1 lžíce sádla, sůl
Vypracujeme nelepivé bramborové těsto a necháme ho odpočinout. Špenát dobře omyjeme, nasekáme a spaříme. Na sádle orestujeme najemno nasekanou cibulku, pokrájené uzené maso, škvarky a přidáme špenát, necháme podusit, přidáme lisovaný česnek, osolíme a opepříme. Směs necháme vychladnout a plníme jí bramborové knedlíky. Vaříme v osolené vodě. Podáváme s opraženou cibulkou.
Těsto: 500 g hrubé mouky, 1 vejce, 20 g droždí, 200 ml mléka, 1 lžička cukru, špetka soli
Náplň: 400 g mletého vepřového a hovězího masa, 2 cibule, 1 stroužek česneku, 2 lžíce škvarek, 1 lžíce sádla, sůl, pepř, drcený kmín
350g sterilovaného červeného zelí, sůl, pepř
Smícháme 100 ml vlažného mléka, droždí a cukr a necháme vzejít kvásek. Postupně přidáme mouku, sůl, vejce a zbytek mléka a vypracujeme nelepivé těsto. Necháme vykynout. Mezitím na sádle zpěníme najemno nasekanou cibulku, přidáme škvarky, mleté maso a orestujeme. Poté přidáme lisovaný česnek, koření a sůl. Povaříme a necháme vychladnout. Vykynuté těsto rozválíme, rozdělíme na čtverce, které plníme směsí mletého masa. Hotové knedlíky vaříme zhruba 5 minut, dokud nevyplavou. Podáváme s dušeným červeným zelím.
Kdo z nás by si nepamatoval na legendární knedlík s vajíčkem a cibulkou, v lepším případě posypaný strouhaným sýrem a dozdobený kečupem. Nezáleží na tom, zda použijete skrojky bramborového či kynutého knedlíku, byť každý z nás má svého favorita. Kromě toho vám příloha od nedělního obědu skvěle poslouží jako surovina do domácí nádivky. Stačí přidat vejce, bylinky, slaninu a pustit se do experimentování.
Ale protože jsme národ veskrze vynalézavý, můžete v domácích kuchařkách naleznout takové skvosty, jakými jsou knedlíkové lívance, smažený knedlík s marmeládou a mákem, knedlík v trojobalu či knedlíkovou pizzu. Jistou obměnu může představovat „knedlíkové překvapení“, tedy dva plátky knedlíku plněné uzeninami, zeleninou a sýrem, obalené ve vajíčku a usmažené.
Mnohé recepty připomínají pohádku „Jak pejsek a kočička vařili dort“ a je na zvážení, zda mají co do výživové hodnoty na talíři co dělat. Co by asi na knedlíkové lasagne řekli Italové? Pokud vás láká vyzkoušet takovou dobrotu, stačí vymazaný pekáček vyložit vrstvou plátků knedlíků, rajčatového pyré, špenátu, smetanové omáčky a sýru.