S chladnými podzimními dny přidáváme vrstvy oblečení, až dojde třeba na flaušový kabát a vlněnou šálu. Jenže ouha, ony mají dírky! Pochutnával si na nich přes léto odvěký nepřítel přírodních materiálů, mol šatní – malý stříbřitý motýlek, respektive jeho housenka.
Existují samozřejmě chemické přípravky, ale těm se přece snažíme vyhýbat. Jde to přece i jinak. Takže:
V kuchyni se pak můžeme se setkat s dalším molem – potravinovým. Potravinový mol je ve skutečnosti malý motýlek zavíječ moučný. Přední křídla jsou olovnatě šedá, zadní křídla jsou bělavá. Zavíječ k nám může přicestovat například výtahovou šachtou od sousedů, můžeme si ho ale také přinést domů z obchodů. Larvy motýlků mají velmi rády sypké a suché potravinami, ve kterých si spokojeně lebedí.
Kromě zmíněných molů se k nám otevřenými okny mohou dostat i jiní nevítaní příslušníci živočišné říše. Prababičky prý nechávaly na oknech misky s muchomůrkou červenou nakrájenou na plátky a posypanou cukrem nebo svařenou v mléce (odtud i její název: muchomůrka, slovensky muchotrávka, polsky muchomor, německy Fleigenpilz). To zkoušet nebudeme, ale jsou i jiné přírodní metody.
Na okně či na balkoně pěstujte například mátu, eukalyptus, bazalku, pažitku, mařinku vonnou, muškáty, levanduli nebo molici. Pod oknem v zahradě vysaďte levanduli, řebříček, vratič nebo cibuli či česnek. Jejich aroma hmyz odpuzuje.
Na mouchy a další hmyz včetně vos v místnosti i na mravence venku působí hřebíčková voda. Do mističky dejte asi 15 ks hřebíčku, zalijte je asi 1 dl vody a nechte louhovat. Misku uložte tam, kde necháváte přes den otevřená okna nebo dveře. Hřebíčky musí být stále ponořené pod vodou.
Naše další tipy, jak zatočit s mravenci v bytě, naleznete ZDE