Na naší zemi žijí miliony druhů zvířat. Jsou nezastupitelnou součástí života modré planety. Bohužel díky neuváženým činům člověka, který se považuje za pána všeho tvorstva, světové populace savců, ptáků, plazů, obojživelníků a ryb poklesly za poslední čtyři desítky let o více než polovinu a jejich úbytek se zrychluje. O to víc bychom měli alespoň na jejich svátek, Mezinárodní den zvířat, za jejich existenci poděkovat a zamyslet se nad tím, jak přispět k jejich ochraně.
Datum Mezinárodního dne zvířat právě 4. října bylo stanoveno na počest sv. Františka z Assisi, patrona zvířat, který zemřel toho dne v roce 1226. Tento mnich, který žil velice skromným životem, zvířata miloval a ochraňoval je před zlým zacházením ze strany surových lidí. Označoval zvířata za své bratry a sestry, věřil dokonce, že všechna zvířata oslavují svého Stvořitele a vzdávají mu chválu, například ptáci svým zpěvem.
Známá je legenda, podle níž svatý František svým kázáním napravil zlého vlka, který v okolí Assisi terorizoval pastýře a jejich stáda.
Posláním Mezinárodního dne zvířat je zlepšení postavení a životních podmínek zvířat, docílení toho, aby nebyla vnímána jako živé „věci“, ale vnímající bytosti. Ke zviditelnění a zvýšení svého úsilí využívají tento svátek nejrůznější hnutí a organizace na ochranu zvířat po celém světě.
Úplně první oslavu Mezinárodního dne zvířat zorganizoval německý ochránce zvířat Heinrich Zimmermann v berlínském sportovním paláci v roce 1925. Akce se tehdy zúčastnilo na 5 000 lidí.
Nejdříve se svátek slavil jen v Československu, Německu, Švýcarsku a Rakousku. Každý rok Zimmermann pracoval s velkým úsilím na jeho propagaci, nakonec se mu ho v roce 1931 podařilo napevno zakotvit do světového kalendáře významných dnů.
Všem zvířatům oslavu udělat nedokážeme, i když bychom jim měli slíbit, že se budeme každý podle svých možností snažit zabránit tomu, aby jim někdo ubližoval. Udělejme však hezký den svým domácím mazlíčkům. Víte, že je nás v naší republice téměř 60 %, kdo máme nějakého doma? Nikoho asi nepřekvapí, že většinou chováme psa, v oblíbenosti pak následují kočka a rybičky.
Pokud je naším kamarádem pes, nejlepším dárkem pro něj bude dlouhá procházka. Zvlášť pro toho, který se kvůli našim povinnostem (a možná i pohodlnosti) tak často, jak by chtěl a potřeboval, na pořádný výšlap nedostane. Mějte na paměti, že i pes, který běhá po zahradě, potřebuje alespoň jednou denně „vyvenčit“ venku. Na zahradě nepotká jiné psí holky a kluky, „nepřečte si jejich vzkazy“, nenasaje a neposoudí nové pachy, což ke svému zdravému vývoji potřebuje.
Určitě svému pejskovi nebo kočičce uděláte radost nějakým pamlskem. Rozhodně by to však neměla být „lidská“ čokoláda nebo kus dortu. Kočka by si je asi nevzala, pes ale víc než ochotně. Čokoláda je pro něj velice nebezpečná, ve větším množství dokonce smrtelná a po mastném dortíku by dostal průjem. Ani špekáček není dobrá volba, je rovněž tučný a navíc kořeněný.
V obchodech je v dnešní době nepřeberné množství dobrůtek speciálně připravených pro domácí mazlíčky. V nabídce jsou čokolády a bonbony, sušené maso a vnitřnosti a jiné masité pochutiny pro psy, tablety, pasty a tyčinky pro kočky.
Ale zkrátka nepřijdou ani morčata, zakrslí králíci, křečci. Věděli jste, že králík kromě mrkve miluje křížaly, sušené banány a sušené sedmikrásky?
Okusováním speciálně vyrobených tyčinek, oďobáváním a dolováním chutných plněných kmenů se králík i morče výborně zabaví.
Kvalitní pamlsky pro křečky a křečíky se vyrábí z obilovin, sena, bylinek, zeleniny nebo ovoce. Často to jsou pamlsky tvrdé, protože křečci rádi okusují a chroupou. Pamlsek je vhodný jako zpestření jejich běžné stravy, zároveň pomáhá při ochočování a získávání důvěry plachých křečků.
Dárkem nepohrdnou ani doma chovaní exotičtí ptáci. Vybírat můžeme z různých oblíbených druhů tyčinek, které je možné zavěsit do klece. K dostání jsou v provedení jak pro drobné exoty, tak pro velké papoušky. Menší papoušky a drobné exoty potěšíme také celými klasy prosa.