Tipy a rady

Čím zaplatit na dovolené?

Jak mít na cestách dostatek zlaťáků, ale neriskovat, že vás o ně připraví banda loupežníků? To není začátek pohádky pro hodné děti, ale rada před dovolenou k nezaplacení! Přečtěte si, zda je lepší mít hotovost, cestovní šek či kartu a kde si směnit peníze na cestu.

Hotově či kartou?

Placení kartou s sebou přináší výhody i nevýhody. Samotné vlastnictví kreditní či debetní karty neznamená, že s ní můžete automaticky platit také v zahraničí. Je proto nutné informovat se u vaší banky a získat s předstihem potřebné informace a případně platby v zahraničí aktivovat. Zajímat by vás měly především poplatky za platbu provedenou v zahraničí. Úhradu banka přepočítává podle kurzu, který platil na kurzovním lístku v době odečtení z účtu, nikoliv v době vaší platby!

Pozor na poplatky

U samotného výběru hotovosti z bankomatu už to však tak výhodně platit nemusí! Je třeba totiž počítat s vyšším poplatkem za výběr, který má u většiny bank fixní výši, navíc se platí procenta z vybrané částky. Také v cizině se navíc vyplatí hledat „správný”g bankomat. Mnohé banky totiž zvýhodňují výběry u zahraničních partnerů, kteří patří do stejné skupiny.

Karta chrání peníze

Máte-li vícero platebních karet, vezměte je na cestu s sebou. Budou se vám hodit v případě, že obchodník nebude akceptovat tu kterou z karet. Vyplatí se také přibalit kreditní kartu, která poslouží v případě nouze jako železná finanční zásoba!

Výhoda placení kartou tkví především ve vysoké ochraně vašich financí. Jestliže totiž kartu ztratíte nebo vám bude odcizena, můžete ji okamžitě zablokovat. O finance tedy s největší pravděpodobností nepřijdete. Jestliže se totéž stane s vaší hotovost, zřejmě už se vám ji nepodaří zachránit. Vlastnictví platební karty na sebe mnohdy váže ještě jednu velkou výhodu, cestovní pojištění v ceně.

Nevýhod je samozřejmě také celá řada. Ne všude budou vaši kartu akceptovat – především pokud se nejedná o kartu embosovanou, nebo nebyla-li vydaná nejběžnějšími kartovými asociacemi. V určitých destinacích může být také problematické najít bankomat.

Výměna doma nebo v zahraničí?

Díky internetu zjistíte velmi snadno, zda v cílové zemi pobytu nabízejí výhodnější kurz směny než v České republice. I přes nevýhodný kurz je však vhodné mít jistou hotovost v cizí měně už při odjezdu na dovolenou či zahraniční cestu pro případ nenadálé události. Nebojte se požádat banku či směnárnu o drobné bankovky a mince, nebudete se muset zdržovat případným rozměňováním na malé výdaje, jako je toaleta, parkování nebo městská doprava.

Pokud cestujete například vozem přes více zemí, mějte v zásobě i hotovost v měnách států, jimiž projíždíte. Jako nouzové řešení můžete použít nejrozšířenější měny – euro či americký dolar.

Pokud na cesty vezete větší hotovost, mějte ji ukrytou na vícerých místech, nikoliv jen v jedné peněžence, a neváhejte také s použitím trezoru. Ten nabízí hotelový pokoj, případně recepce. Jestliže se stanete terčem zlodějů, nepřijdete o veškeré finance. Peníze také nenechávejte v kapse kalhot, batůžku či kabelce. Většího bezpečí se jim dostane v náprsní kapse nebo speciální peněžence na krku.

Šeky nejsou minulostí

Především pro cestu na východ či do Afriky se vám budou hodit cestovní šeky. Můžete jimi buď přímo platit, nebo je proměnit zpět v hotovost. Díky unikátnímu číslu každého šeku a provázání na vlastnoruční podpis jeho držitele se snižuje možnost zneužití při jeho odcizení či ztrátě. Šeky se dají jednoduše zablokovat a vystavit náhradní. Lze zakoupit šeky v konkrétní měně, každopádně se však vyplatí pořídit si ty v amerických dolarech, které jsou akceptovány plošně.

Co udělat ještě před cestou?

  • vyhledejte si všechny bankomaty, banky i směnárny v cílové destinaci;
  • zapište si kontakty na zákaznický servis vaší banky;
  • zjistěte si, zda některé obchody v destinaci nabízí tzv. cashback;
  • propočítejte nutné náklady na cestu;
  • necestujte s napjatým rozpočtem, ale mějte hotovost navíc.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB