Tipy a rady

Jak správně grilovat?

K pohodě pod širým nebem patří něco dobrého na zub a naše chuťové buňky obzvláště potěší dobroty, které voní ohněm. Ať už se jedná o „obyčejný“ špekáček, který jsme napíchli na čerstvě uřízlou větev anebo hostinu připravenou na našem novém moderním venkovním grilu, měli bychom se držet určitých zásad.

Při grilování dodržujeme tyto zásady:

1. Grilujeme pouze v žáru sálajícího dřevěného uhlí nebo dřeva, nikdy přímo v plameni.

2. Teplota na mřížce, na které potraviny grilujeme, by se měla pohybovat mezi 90° – 120° C. Pokud je teplota vyšší, maso na povrchu zčerná, zatímco uvnitř je syrové.

3. Maso nerozklepáváme paličkou, pouze poklepeme lehkým tlakem dlaně.

4. Grilovací mřížku před použitím očistíme a naolejujeme.

5. Studené maso se připravuje déle. Nechte proto maso nějaký čas před přípravou v pokojové teplotě. Výjimkou je mleté maso. Ryby naopak nechte v lednici až do posledního okamžiku.

6. Snažíme se zabránit odkapávání tuku z opékaného masa nebo uzenin do ohně. Je proto dobré před grilováním ořezat z masa tuk. Dobrým pomocníkem jsou speciální alobalové misky nebo tácy s otvory – maso či uzenina se na nich dobře ugriluje a zároveň tuk nekape do plamenů.

7. Při otáčení masa či uzenin dáváme pozor, abychom je nepropíchli. Dírkami chutná šťáva rychle uteče. Nejlepší je proto používat speciální kleště nebo lopatku.

8. Pokud nemáme kovové jehly na špízy, můžeme použít špejle. Musíme je však předem řádně namočit ve vodě, aby se nad žhnoucími uhlíky tak rychle nespálily.

9. Solit se doporučuje vždy až na konci grilování, neboť sůl vytahuje ze syrového masa šťávu.

10. Grilovat můžeme také v alobalu, což ocení zejména ti, kteří musí dodržovat nějakou dietu. V tom případě pokrm osolíme předem.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB