Tipy a rady

Jak mýt okna

V dnešní době, kdy si lidé pořizují převážně nová plastová okna, je jejich mytí a údržba úplná hračka. Navíc existuje spoustu prostředků a pomocníků na mytí oken, které nám tuto práci usnadní. Takže vzhůru do toho a půl umytého okna máme hotovo!

Kdy mýt okna?

Okna myje každý v jiném ročním období – někdo preferuje jejich mytí na jaře, někdo na podzim a někdo dokonce i v zimě. Ale pozor! Zde je riziko, že v období mrazů jde špína špatně setřít a naopak v extrémním horku zase voda na oknech rychle usychá a zanechává nehezké šmouhy – tím pádem se při leštění oken více nadřeme.

Postup při mytí oken

A jaký je vlastně ideální postup při mytí oken? Nejdříve musíme omýt za pomoci čistícího prostředku a utěrky rámy a poté i celou tabuli skla, abychom zbavili okna veškeré špíny. Pokud jsou okna nemytá dlouho, je třeba je omýt raději dvakrát po sobě. Stékající vodu na okraji okna musíme přitom průběžně stírat, aby nám nenakapala na koberec či jinou podlahovou krytinu.

Poznámka: Na mytí oken se nejlépe hodí švédská utěrka nebo stěrka. Houbové nebo švédské utěrky můžete zakoupit v prodejnách COOP pod značkou DOMA.

Leštíme okenní skla

Poté se pustíme do leštění okenních skel. Na něj použijeme zpravidla speciální utěrku na leštění oken, stejně dobře nám poslouží ale i papírové utěrky nebo staré noviny.

Náš tip: Vyzkoušejte například čisticí prostředek na okna, skla a zrcadla z řady Clean&Clean, který seženete v kterékoliv prodejně COOP.

Čistíme žaluzie

Pokud máme žaluzie, umyjeme je pochopitelně ještě dříve než okna. Při čištění žaluzií můžeme stírat lamelu po lamele vlhkým hadrem, popř. sklopit lamely a setřít celou plochu vlhkým hadrem po směru sklopených lamel. Vyzkoušet můžeme i vysátí prachu pomocí malého nástavce na vysavači. Další možností je zakoupit speciální rukavici nebo kartáč na žaluzie a použít je buď nasucho nebo namokro spolu s čisticím prostředkem.

Mytí fóliových oken

Pokud jste vlastníky oken s fóliemi, použijte na ně měkký hadr nebo stěrku. Saponát můžete dát normální, pamatujte však vždy na to, že nevhodné pro takový typ oken jsou saponáty, které obsahují abrazivní složky.

Rady od našich babiček

  1. Nejlepší, osvědčenou a lety prověřenou radou na mytí oken je přidat do kyblíku s vodou trochu soli nebo octa. Okna se pak krásně lesknou!
  2. Místo pořizování speciální rukavice na čištění žaluzií si stačí navléci na ruku starou rukavici nebo ponožku určenou k zahození. Žaluzie s ní setřeme buď nasucho nebo namokro s vodou, do které jsme vymačkali půl decilitru octa.
  3. K leštění oken můžeme také použít staré silonové punčochy. 

Úklidová služba

Co si budeme nalhávat – kdo ve skutečnosti má rád mytí oken? Moc nás není! Proto existují i úklidové služby, které nám s mytím oken rády pomohou. Takováto služba mívá v ceně i bělení rámů speciální chemií. Firmu ale musíme vybírat velice pečlivě, aby nám neudělala více škod než užitku.

Cena úklidové služby:

Mytí oken – klasická jednokřídlá okna: 15 Kč/m2
Mytí oken – vícekřídlá, nestandartní, silně znečištěná okna: 20 Kč/m2
Čištění žaluzií, radiátorů: 250 Kč/hod.

4 komentáře pro článek Jak mýt okna

ALENA
VELMI DOBRE RADY MOC DEKUJI
Růžena
Od doby, co jsem objevila bílý papír v roličce s názvem SKLOLUX, který se prodával před mnoha lety v papírnictví a v prodejnách Jednoty, umývám okna ráda. Na leštění všeho tabulového skla je dle mého názoru nejlepší. Je ale velká škoda, že firma, která jej vyráběla, už dávno zanikla. Já jej stále ještě používám.
Daniela Jetmarová
Před lety jsem používala na čištění oken sklolux, který byl naprosto bezkonkurenční. Vyráběly ho tuším papírny Větřní. Je velká škoda, že tak výjimečný výrobek zanikl. Mám sice vysavač na okna, ale ten zdaleka není tak dobrý, jako byl sklolux. Je velká škoda, že se tak dobré výrobky přestaly vyrábět.
Dana
Máte 100% pravdu. Po smrti maminky si roličku skloluxu hledám jako zlatý poklad...a stále používám. Jenže není nekonečná . Vše co dobře sloužilo, je nenávratně pryč. A doba tomu jen nahrává.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB