Apríl je označení pro první dubnový den – 1. duben. Předpokládá se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období ze smutné zimy na veselejší jaro.
První písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690 a zápis pochází od Bartoloměje Chrystellia z Prahy.
Původ prvoaprílového veselí pochází pravděpodobně ze starého Říma, kde 1. dubnem začínal Nový rok. Jeho příchod byl slaven stejně bujaře, jak ho dnes o půlnoci z 31. prosince na 1. ledna slavíme my. Odpovídalo by tomu i slůvko APRÍL, kterým je měsíc duben v jiných jazycích pojmenován (april, avril).
V dřívějších dobách se jako oběti žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy apod.
Už od svého vzniku je tedy apríl spojen s drobnými zlomyslnostmi, např. u novinářů pak dovoluje tradice překročit rámec serioznosti a vypustit do světa prostřednictvím televize, novin či rádia tzv. kachnu resp. hoax. Problém pak nastává, že lidé neberou vážně ani některé vyloženě seriózní články.
V Anglii se 1. dubnu dodnes říká All Fool´s day, což v překladu znamená Den všech bláznů. V tento den je dovoleno vyvádět kousky, které by jindy vyzněly přinejnemším jako nevhodné.
V některých zemích naší planety je nádherným zvykem urovnávat spory před dubnovým úplňkem.
Například ve Francii se tento den (ale i zvolání při prozrazení žertu) nazývá poisson d’avril a to z toho důvodu, že děti vystřihnou rybu (poisson) z papíru a připevní ji na záda někomu, kdo o výtvoru na svých zádech nemá tušení.
Tradice „aprílování“ ve Francii vznikla již roku 1564 a oproti ČR je zde žertování bráno mnohem vážněji. Těší se oblibě v hojné míře nejen mezi přáteli, nýbrž i v médiích.