Tipy a rady

Vyséváme zeleninu

Přichází doba výsevu většiny druhů rostlin okrasných i užitkových. Která zeleninová semínka a kdy předpěstovat ve skleníku či fóliovníku a která dát rovnou na záhon? S námi se to dozvíte.

Listová a košťálová zelenina

Kedluben: Semena se vysévají už koncem února do teplého skleníku nebo v březnu do pařenišť, v dubnu lze sazenice vysadit na záhony. Průměrná doba pěstování je od 8 do 12 týdnů.

Květák: Při výsevu květáku v únoru musí být skleník vytápěn, v březnu již většinou stačí skleník studený.

Hlávkové zelí je vhodné předpěstovat pod sklem. U čínského zelí se pohybuje doba pěstování zhruba od 14 do 20 týdnů. Klasičtější formy raných odrůd zelí lze sklízet už po 10 až 16 týdnech.

Špenát: Můžeme jej vysévat už v březnu do fóliového krytu, který odstraníme po vyklíčení prvních lístků. Sklízí se často už po 5 týdnech.

Plodová zelenina

Paprika: Výsev je možný v teplém skleníku v březnu, ve studeném skleníku až v dubnu, na volné záhony se vysazuje až v polovině května. Teplota klíčení se pohybuje kolem 25°C.

Okurka nakládačka se vysévá na venkovní stanoviště až v polovině května. Nejlepší výsledky při pěstování okurek nesou teploty kolem 25°C.

Rajče je třeba vysít při pokojové teplotě, vhodný je tedy pouze teplý skleník nebo okenní parapet. Je poměrně zbytečné je vysévat dříve než v březnu, při příliš brzkém výsevu se mladé rostliny obvykle příliš vytahují. Průměrná doba pěstování rajčat se pohybuje kolem 20 týdnů.

Kořenová zelenina

Ředkvička má poměrně krátkou dobu pěstování – zhruba 6 týdnů. Nároky na teploty jsou u jednotlivých odrůd různé a podle toho ji lze tedy vysévat během celého roku.

Speciální substrát z COOPu

A ještě poznámka na závěr: Jakékoliv semínko vám nejlépe poroste, když jej zasejete do té správné zeminy. Proto u nás v COOPu seženete speciální substrát pro výsev a množení, který je vhodný jak k setí semen, tak i k přepichování řízků rostlin.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB