Historie Dne žen, jak se tomuto svátku nejprve říkávalo, sahá až do roku 1907, kdy na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila z davu rakouská delegátka s návrhem, že by se ženy měly veřejně scházet vždy v určitý den a žádat volební právo.
O tři roky později (v roce 1910) pak na druhé mezinárodní konferenci žen v Kodani, navrhla německá socialistka Klára Zetkinová, aby se ženy z různých zemích Evropy také připojily a požadovaly volební právo jako jejich předchůdkyně v Americe. Tato žena také tehdy prosadila pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data. Teprve po 1. světové válce se datum sjezdů ustálil na 8. března.
Od roku 1975 se po celém světe připomíná a slaví 8. březen jako den mezinárodní solidarity žen všech zemí, které bojují za spravedlnost, rovnoprávnost, mír a rozvoj na celém světě.
Dnes se MDŽ slaví mimo jiné v zemích Společenství nezávislých států (bývalých republikách Sovětského svazu), Turecku, Brazílii, Číně, Bosně a Hercegovině, Mongolsku, Polsku, Arménii, Kambodži, Indii, Izraeli, Sýrii, Vietnamu nebo například v Alžírsku. V České republice byl Mezinárodní den žen v roce 2004 po více než desetileté pauze zařazen mezi významné dny.