Ledový salát byl vyšlechtěn až koncem 19. století v Kalifornii. Jeho barva se pohybuje od bílé (ve středu hlávky) přes světle zelenou (okrajové listy). Chuť jednotlivých lístků je nasládlá, lahodná a šťavnatá.
Ledový salát obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B (včetně B9 = kyseliny listové), dále pak vitamíny C, E a K (ten je důležitý pro tvorbu kostí a správnou krevní srážlivost). Z dalších látek v něm najdeme sodík, draslík a železo.
Díky látce lactucin obsažené v ledovém salátu uklidňuje nervy, zmírňuje stres a pomáhá při usnutí. Dále je ledový salát vhodný k redukčním dietám, jelikož snadno zasytí, má vysoký obsah vlákniny a přitom dodá jen velmi málo kalorií.
Ledový salát je k dostání po celý rok. Při jeho nákupu musíme jen dávat pozor na to, aby košťál neměl hnědé zabarvení, které znamená, že salát již není čerstvý. Tento salát není nijak náročný na skladování a také je mimořádně trvanlivý – v lednici nám vydrží 1 až 2 týdny.
Ledový salát konzumujeme nejvíce čerstvý, a to například s kuřecím masem, výborný je také v kombinaci s lososem či tuňákem. Jeho použití do salátu (např. s rajčetem) či jako obloha k jídlu je rovněž skvělou volbou. Ledový salát můžeme dát i do polévky (pokud chceme, aby zůstal křupavý, dáme ho však až ke konci vaření polévky).
Recept na ledvinky s ledovým salátem naleznete ZDE
Recept na Caesar salát s kuřecím masem je ZDE
Recept na celerový salát se nachází ZDE
Recept na waldorfský salát (s jablky a ořechy) máme ZDE
Recept na salát se sušenými rajčaty najdete ZDE
Recept na salát z grilovaných hrušek je ZDE
Recept na okurkový salát s avokádem se nalézá ZDE
Recept na salát s uzeným lososem vyzkoušejte ZDE
Recept na salát se sýrem a hroznovým vínem máme ZDE
1 komentář pro článek Ledový salát pomáhá usnout