Romanesko je jedlá rostlina druhu brukev zelná (Brassica oleracea), která je variantní formou květáku. Květáku a brokolici se rovněž podobá i tvarově, jen s tím detailem, že její růžice jsou uspořádané do krásné pyramidy a připomínají malé věžičky minaretu.
Tato zelenina je bohatá na vitamín C, vitamín B9 (neboli kyselinu listovou), vlákninu a karoten. V jedné porci romaneska (100 g) je téměř celá denní dávka vitamínu C pro dospělou osobu a 30 % vitamínu B9. Dáleobsahuje velké množství minerálů a 18 různých aminokyselin (stavební prvek bílkovin). Sloučeninasulforam chrání proti vzniku různých nádorů, inositol působí protiskleroticky a manitol potřebují diabetici. Obsah tuku je minimální, takže je to opravdu ideální dietní zelenina.
Romanesko lze připravovat stejně jako květák nebo brokolici. Odstraňte vnější listy a silné stopky (ty jsou také jedlé a výborné – okrojte nožem vnější slupku a konzumujte syrové – chutnají jako kedlubny). Nalámejte na menší růžice. Protože mají vysoký obsah vitamínu C, který je rozpustný ve vodě, je nejlépe vařený v páře (asi 10 minut) nebo v co nejmenším množství vody (5-8 min.).
Romanesko výborně chutná také v zeleninových salátech. S brokolicí, květákem a mrkví vytváří zajímavou barevnou i chuťovou kombinaci. Díky pevnější konzistenci je vhodné také do nákypů a na zapékání. Ať už jej ale připravujete jakkoli, buďte opatrní s mícháním, abyste nezničili ty krásně vypadající věžičky.
1 romanesko, sůl, mletý muškátový oříšek, 50 g másla, 100 g parmezánu
Romanesko očistíme, omyjeme a rozebereme na menší růžice. Ty dáme do hrnce a uvaříme je doměkka v trošce osolené vody. Okořeníme mletým muškátovým oříškem a přidáme plátky másla. Zamícháme a servírujeme na talíře, kde romanesko posypeme nastrouhaným parmezánem.