Tipy a rady

Kupujeme kuchyňského robota

Kupujeme kuchyňského robota

Nenechte se oslnit počtem wattů, na které lákají prodejci, neboť kvalitnímu kuchyňskému robotu postačí výkon i o 500 wattech. Pamatujte, že výběr kuchyňského robotu šitého na míru vaší domácnosti začíná ve vaší kuchyni a u vašeho jídelního stolu.

Pečete koláče, buchty? Vaříte knedlíky?

Budete-li chtít svěřit přípravu jakéhokoliv těsta robotu, musíte si při jeho výběru ověřit v návodu, jaké množství mouky, resp. těsta je schopen zpracovat. Pojme-li robot málo mouky, zapomeňte na možnost, že byste potřebné množství těsta připravovali v několika dávkách. Může se lehce stát, že se robot přetíží a motor přehřeje. Někteří výrobci na to pamatují a v návodech uvádějí maximální dobu, po kterou může být robot v provozu (např. dvě, tři minuty), či limitují jeho použití počtem dávek těsta, které se zpracovávají těsně za sebou.

Většina robotů je vybavena hnětacími háky nebo nástavci nebo speciálně upravenými umělohmotnými noži, které jsou určeny pro kynutá a křehká těsta. Kovové nože pomohou při přípravě především třeného a piškotového těsta.

Krájíte a strouháte?

Kolik toho ten který robot najednou nakrájí a nastrouhá, se odvíjí od objemu jeho nádoby. Při zpracovávání velkého množství (např. zeleniny ze zahrady do mrazáku) je zapotřebí dodržovat časový pracovní limit daný výrobcem.

Krájecí nástavce většiny robotů umožňují připravit plátky o dvojí tloušťce – jemné a hrubší; málokterý robot je vybaven nástavcem s možností nastavení většího rozsahu krájení.

Ve struhadlech jsou výrobci vzácně jednotní, v základní nabídce nechybí jemné a hrubé strouhání. Žádoucí je ale vizuální kontrola, neboť velikostí strouhacích otvorů se výrobky od sebe značně liší.

Dáváte přednost doma umletému masu?

Většina kuchyňských robotů maso nemele, nýbrž seká kovovými noži. Chcete-li maso klasicky umleté, vybírejte mezi roboty, které mají v příslušenství mlýnek na maso.

Výbava v ceně a výbava k dokoupení

Všechny kuchyňské roboty nabízejí hnětení, míchání, šlehání, sekání a většina i krájení a strouhání (pozor, není to pravidlem). Mnohé jsou vybaveny mixérem s vyjímatelným či napevno usazeným nožem, který může plnit i funkci drtiče. Do ceny některých výrobků jsou zahrnuty lis na citrusy a odšťavňovač, mlýnek na maso, nástavec na zpracování bramborových hranolků.

Existuje-li možnost přikoupení příslušenství, nejdříve se ptejte, kolik to stojí. Ceny mohou někdy až vyrazit dech.

Lisujete a odšťavňujete?

Přídavná příslušenství většiny robotů v podobě lisu na citrusové plody a odšťavňovače se svých funkcí nezhošťují k plné spokojenosti uživatelů. Lepší je pořídit si je jako sólo domácí pomocníky.

Oplývá vaše kuchyně místem?

Některé roboty zaberou na pracovní desce kuchyňské linky málo místa, jiné pro sebe spotřebují hodně prostoru. Přemýšlejte, zda velkého kuchyňského pomocníka si budete moci dovolit mít stále po ruce, či zda bude „přebývat“ kdesi v komoře a s postupujícím časem upadat do zapomnění.

Jak moc toho budeš po mně chtít, abys byl čistý?

Robot na jednu stranu ušetří práci a čas, avšak na straně druhé práci přidělá a z ušetřeného času nějaký ten díl ubere. Příliš mnoho skulinek, žlábků, koutečků, které je zapotřebí důkladně očistit, znepříjemňuje život. Když výrobce doporučí, že se mís a veškerého příslušenství může ujmout myčka nádobí, předčasně nejásejte. Myčka se sice dobře zhostí odstranění zbytků zpracovávaných surovin, avšak není-li příslušenství robotu vyrobeno ze skutečně kvalitních materiálů, zakrátko budete nemile překvapeni: zkorodované šrouby, uvolněné rukojeti, změny na strouhacích a krájecích kotoučích, dokonce se může zhoršit sestavování a nasazování jednotlivých dílů.

Ruce v pohybu, oči na stopkách!

Není nad to osahat si vše vlastníma rukama. Tuto šanci máte ještě před zaplacením vybraného výrobku. Sledujte, jak snadno či jak obtížně se robot sestavuje a rozebírá, jak se nasazují jednotlivá příslušenství, zda ovládací prvky vyhovují. Překontrolujte, zda v příslušenství nic nechybí.

Bezpečnost nade vše

Spustit práci robotu musí představovat několik kroků, bez jejichž splnění se přístroj ani nehne. Jedná se o tzv. zdvojený bezpečnostní systém. Někteří výrobci vybavují roboty ochranou proti přetížení; přehřeje-li se motor, robot se buď sám zastaví a po chvíli je schopen další práce, nebo se rozsvítí varovná bezpečnostní kontrolka.

JUDr. Ida Rozová, www.dtest.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB