Již cestou do centra z kterékoliv světové strany si můžete vychutnat elegantní velkoměstský ráz největší evropské metropole. Cesta vede přes široké třídy plné zeleně, přes rozlehlá, většinou kruhová náměstí. Tato nejcharakterističtější podoba města vznikla v 19. století zásluhou barona Hausmanna, hlavního urbanisty Napoleona III., jenž Paříž proměnil ze středověkého města na světové velkoměsto. Z této doby pocházejí – kromě bulvárů Champs-Elysées a Avenue Foch – monumentální stavby jako Vítězný oblouk či Eiffelova věž, bez nichž si už Paříž nelze ani představit. Ovšem pozor, míst, kde lze ještě spatřit původní tvář Paříže, je více. Především čtvrť Marais s renesančními paláci a židovskou čtvrtí okouzluje šarmem starodávných uliček, zároveň nostalgicky upomíná na dávný lesk zlatých časů.
To starobylá Latinská čtvrť, kde lze vidět pozůstatky ještě po Římanech, žije zcela současným životem, a to díky desetitisícům mladých lidí z celého světa, kteří tady studují na věhlasné Sorbonně. Zcela jiný obraz Paříže se nabízí v umělecké čtvrti Montmartre na nejvyšším bodě Paříže kolem baziliky Sacré-Coeur. Od této zvláštní stavby, připomínající pocukrovaný dort, se vám otevřou fantastické pohledy na moře tisíce bílých střech. Montmartre, to jsou ale především křivolaké uličky, náměstíčka, průchody a strmá schodiště, jež vás jistě okouzlí stejně jako pařížskou bohému už na přelomu 19. a 20. století.
V Paříži byste také neměli vynechat romantickou procházku po nábřeží řeky Seiny, které je v srdci města na seznamu UNESCO. Obdivovat můžete mimo jiné přes 30 mostů, jeden hezčí než druhý!
I když církev obohatila město o stovky svatostánků, jeho hlavním symbolem je jednoznačně katedrála Notre-Dame, mistrovské dílo rané gotiky. Celosvětově ji proslavil román Chrám Matky Boží v Paříži od Victora Huga. Neméně proslulá je řada dalších pamětihodností. Za všechny vzpomeňme Lucemburský palác s okrasnou zahradou, Place de la Concorde – nejvelkolepější náměstí v Evropě, Královský palác, Operu Garnier, Pantheon – pohřebiště francouzských velikánů (Viktor Hugo, Emil Zola…), či Invalidovnu s Napoleonovou hrobkou.
Ze současné epochy je třeba zmínit kulturní stánek Centre Pompidou, první příklad architektury High-Tech, Operu Bastille a La Défense, futuristickou čtvrť ze skla, betonu a ocele. Pokud holdujete umění, je vám v Paříži k dispozici přes 100 muzeí. Je nad lidské síly prohlédnout si všechna, nezbývá než vybírat. K těm „povinným“ patří Orsay a pochopitelně Louvre. Kdo by nechtěl v tomto největším stánku umění na světě na vlastní oči spatřit obraz La Joconde, celosvětově známý pod názvem Mona Lisa?
Když už budete mít dost té nádhery, příjemný odpočinek najdete v některé z kaváren či bister. Jsou jich zde tisíce a jsou stále plné. Obyvatelé Paříže si dokáží užívat života se stylem a požitkem. K voňavému moku si můžete dát i něco dobrého k snědku, oblíbené jsou proslulé pařížské palačinky (crêpes). Ty vůbec nejlepší dělají v uličkách Latinské čtvrti. Mají různé přísady: sladké s čokoládou, koňakem či zavařeninou, slané se sýrem nebo šunkou. Věřte, že všechny chutnají výtečně.