Co potřebujeme? Listy starého papíru (na jeden list recyklovaného papíru budeme potřebovat asi čtyři listy papíru starého), mixér nebo struhadlo, větší plastovou mísu, rámeček pokrytý jemným pletivem (např. síť, jež se dává do okna proti hmyzu), houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadřík
Na výrobu domácího papíru se v podstatě dá použít papír jakýkoli. Jen se starými novinami to nepřehánějte – díky tiskařské barvě je z nich papír šedivý. Nejprve musíme ze starého papíru vyrobit papírovou kaši. Starý papír je třeba natrhat na malé kousky, které pak namočíme do vody. Stačí na půl hodiny. Pak už zbývá jen rozmělnit kousky mokrého papíru na jednotlivá vlákénka. Nejjednodušší a nejméně namáhavé je použít mixér. Pak ale musíme dbát na to, abychom do mixéru dávali jen malé dávky natrhaného papíru. Mixér musí být zalit nad polovinu vodou, jinak se za chvíli zadře. Jakmile uvidíme, že v mixéru už nejsou velké kusy papíru, je hotovo. Podobně lze rozvláknit papírovinu na obyčejném struhadle s menšími oky. Z namočeného papíru uděláme kouli a můžeme strouhat.
Dále si připravíme velkou nádobu s plochým dnem. Nejlépe poslouží velká čtyřhranná mísa z umělé hmoty. Měla by mít rozměr alespoň 30 x 30 cm – vejde se do ní rámeček, na kterém vytvoříme papír o rozměru něco menší stránky velkého sešitu (A4). Pokud takovou mísu doma nemáte, poslouží vám i dětská vanička či velký hrnec. Nepracujte v umyvadle, ve vaně nebo sprchovém koutu, odpad by se mohl papírovou směsí ucpat. Do vody v nádobě vmícháme rozmělněnou kaši. Připravíme si rámeček, houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadřík, na který budeme mokré listy papíru pokládat (stačí i noviny). Papírovina obsahuje hodně vody, pracujte raději na stole z umělé hmoty bez ubrusu.
Před vámi je nejkrásnější kus práce: vytvoříte si svůj první aršík ručního papíru. Rámečky položíme na sebe tak, aby spodní byl síťkou nahoru. Na něj dáme formátovací rámeček (bez síťky). Uchopíme je oběma rukama z boku a ponoříme je až na dno nádoby do rozmíchané směsi. Opatrně nabíráme odspodu papírovinu. Mírně třeseme rámečky a pomalu je přibližujeme k hladině. Musíte nabrat vrstvu papíroviny tak, aby byla po celé ploše stejnoměrně silná. Pokud se vám to na první pokus nepovede, raději rámeček obraťte a obsah vyklopte zpátky, síťku vypláchněte a celý postup zopakujte. Rámeček s nabranou papírovinou podržíme nad nádobou a necháme z něj odkapat přebytečnou vodu.
Nyní sejmeme horní – formátovací – rámeček a přes papírovinu položíme list novin nebo bavlněný hadřík. Teď bude záležet na vaší obratnosti. Rámeček je třeba rychle obrátit a položit papírovinou dolů na připravené noviny. Pak pomocí houbičky odsajeme přebytečnou vodu. Po dostatečném vysušení můžeme rámeček odstranit. Je vhodné na něj trochu poklepat prsty a zvedat ho velmi pomalu a nepospíchat. Jen tak se aršík nepotrhá.
Vlhká papírovina (vlastně budoucí list papíru) zůstane na novinách až do uschnutí. Schnout může volně rozložená na vzdušném místě nebo zavěšená na šňůře za kolíčky, kterými zachytíme okraj podkladových novin. Obecně platí, že čím delší je doba schnutí, tím je papír rovnější a méně se kroutí. Pokud se vám papír zkroutí, můžete ho docela prostě vyžehlit žehličkou, nejlépe napařovací. Papír můžete lisovat i v jednoduchém podomácku vyrobeném lisu ze dvou kusů překližky nebo sololitu. Papír oddělujeme od podkladu až ve chvíli, kdy je zcela suchý. Většinou bývá k podkladu přilepený a je třeba ho opatrně odtrhnout.
Kouzlo se povedlo. Teď před námi leží první list papíru a záleží jen na nás, zda na něj napíšeme nějaké přání, vytvoříme z něj jmenovku, cedulku na dveře nebo z něj poskládáme cokoliv podle své fantazie.
Info: http://www.creative-cz.cz