„Navrch kůže, vespod kůže, každý podívat se může!“ Tohle kouzelné heslo prý provolával jistý Jan Šejnoha na svatojosefské pouti, která konávala v sedmdesátých letech 19. století vždy 19. března v Praze.
Byl prý moc šikovný prodejce, a tak měl zákazníků habaděj. A není se co divit, vždyť kožené věci mají v oblibě nejen milovníci dobrého oblékání a bydlení, ale třeba i muži na silných motorových strojích. Jak ale takové kožené věci udržovat?
Můžete říci, že stačí zajít do drogerie a vybrat vhodný přípravek na údržbu kůže, ale není to tak jednoduché. Pokud se podíváte třeba na motorkářské webové stránky, nestačíte se divit, kolik mužů o čištění kožených bund, bot a kalhot debatuje. A nutno dodat, že co motorkář, to jiný názor. Většina z nich přísahá na vlastnoručně osvědčený preparát (většinou velmi drahý a zahraniční), ale jiní by dali ruku do ohně za obyčejnou indulonu.
Další dodávají přímo návod k použití. Například Jarda z Hradce Králové na to jde vědecky: “Doporučuji bundu omýt nejlépe houbičkou s vlažnou vodou se slabým roztokem saponátu a po uschnutí nabalzámovat. Pak vyleštíme povrch oblečení na motorku měkkým hadříkem. Pro zvýšení odolnosti proti vodě je nutné useň řádně impregnovat a impregnaci obnovovat. Mezi vhodné přípravky podporující odolnost a životnost kůže patří například spreje, pasty nebo tuky na kůži.“ Na závěr dodává, že na kožené moto oblečení se tyto přípravky nanášejí pomocí kuchyňské houbičky, hadříku nebo pohodlně kartáčkem na obuv. Jeho výhodou jsou prý štětiny, které se dostanou i do méně přístupných míst a švů.
Ale není každý motorkářem, a tak si nechme poradit přímo od jednoho z prodejců kožených oděvů. Podle nich je nutné již před prvním nošení použít impregnaci a vyvarovat se úplného promoknutí. Pokud se tak stane, mokrý oděv je nejlepší zavěsit na tvarované ramínko a sušit při pokojové teplotě, nikdy u tepelného zdroje nebo na slunci. Dále bychom neměli používat na znečistění tvrdá rozpouštědla (benzín, aceton, odlakovač, apod.) a oděv nenechávat zavěšený ve skříni v ochranném neprodyšném obalu. Stejně tak bychom měli kůži chránit před přímým dlouhodobým vystavením slunečnímu světlu (při běžném nošení sluneční světlo nevadí).
Někdy je ale nejlepší se spolehnout na odborníky a svěřit oděv čistírně. Výrobky, které lze chemicky čistit, mají našity symboly pro ošetřování.
Pro to, jak ošetřovat kožené sedačky, lůžka či židle, mají následující rady i nábytkáři:
1. Neumisťujte kožený nábytek příliš blízko k radiátoru nebo jinému zdroji tepla. Po umístnění koženého nábytku si ověřte, že vzdálenost mezi ním a tepelným zdrojem je minimálně 30 cm.
2. Kožené sedací soupravy a křesla chraňte před přímým slunečním světlem.
3. Pro čištění a ošetřování kůže používejte garantované čistící prostředky. Běžné čistící prostředky a chemikálie mohou způsobit škodu vyžadující finančně nákladnou opravu koženého nábytku.
4. Jednou do týdne sedačku vysajte a přetřete vlhkým bavlněným hadříkem a naimpregnujte ji speciálním prostředkem.
5. Svým zákazníkům pak většinou doporučují se v případě nějaké nehody obrátit přímo na prodejce, který odborně s čištěním a ošetřením kůže poradí nebo doporučí specialistu.
A ještě dvě babské rady ohledně kůže, která barví: Kyselinou octovou se mohou v případě barvení vytřít vnitřky barevných kožených bot, aby se barva zafixovala do kůže.
A druhá, poněkud razantnější rada zni: Pokud ti barví kožená bunda, tak se buď někde stala chyba v barvení kůže nebo jsi prostě koupil šmejd!
2 komentáře pro článek Jak udržovat kožené věci