Stavbaři znají problém s uchycením zateplení na stávající zdi. Obyčejný hřebík s malou hlavičkou projede polystyrénem, hobrou, heraklitem pro řídkost materiálů, zajišťujících tepelné vlastnosti, jako máslem. Víčko z pivních a ostatní lahví, rozklepané do plochého tvaru, perfektně poslouží jako podložka pro hřebík. Stačí jen provrtat nebo prorazit příslušnou dírku. Nerovnost materiálu a zoubky, které víčko držely na lahvi, zabraňují nežádoucímu pohybu materiálu. Omítka potom, možná nevzhledné, únikům tepla bránící obložení, dobře zakryje.
Pokud na hotové dílo nanesete další vrstvu brizolitu, máte dvě možnosti technologie. Brizolit stříkaný, který zůstává ve stavu, jak byl nanesen, nebo brizolit škrábaný. Pro škrábání vrstvy omítky je nutné mít škrabku. Zde nám opět pomohou víčka z lahví. Tentokrát opatrně sejmutá (aby nebyla prohnutá), která natlučeme na dřevěnou podložku, opatřenou uchem, či páskou z kůže nebo pevné látky. Lze k ní připevnit i celou pracovní rukavici (to potom lezeme rukou do škrabky jako do pantoflí a na pokožku rukou nepůsobí vzniklý prach s příměsí vápna, ruka je lépe chráněná i proti úrazu poškrábáním). Práce s takto zhotovenou škrabkou jde rychle a s ohledem na kruhový tvar škrábacích ploch, jde se škrabkou pohybovat všemi směry, aniž by došlo k „proškrábání“ omítky a nerovnosti povrchu.
Obdobným způsobem jako škrabku na brizolit, ale na větší dřevěné podložce získáme „škrabku“ (rohožku) na boty, zašpiněné na podrážkách hrubou nečistotou. Zde mohou být mezi jednotlivými víčky větší mezery, pro větší účinnost rohožky. Aby nám rohožka neujížděla, natlučeme i z druhé strany několik víček, které se zaboří do terénu a drží rohožku jako přibitou.
Máte obavy o svůj majetek? Nechcete, aby se do skříně, v níž máte důležité doklady, podíval bez Vašeho vědomí někdo cizí? Zapečeťte si ji! Prázdné víčko od pivní láhve uchytíte na jednom křídle dveří skříně. Druhým křídlem protáhneme provázek, drát… Provázek, drát apod. vložíme do uchyceného víčka, použijeme dětskou plastelínu a ve víčku upěchujeme, vyhladíme a použijeme vhodné „pečetidlo“ (starý peníz, vhodně tvarovaný předmět). Záškodník nemá šanci vniknout nepozorovaně do takto zajištěného prostoru.
Jste hudebně nadaní vy nebo vaše děti? Nemáte doma ozembuch ? Pokud uvažujete o jeho zhotovení, budete mimo jiné na ozembuch potřebovat drobné činelky, které získáte zploštěním víček (rozklepáním víček z lahví) a volným přibitím na tělo ozembuchu, aby při každém úderu charakteristicky chrastily.
Chystáte se na opravu malých poškozených barevných míst, jako je rám obrazu, lak auta, kde tolik záleží na provedení práce a vysokém lesku? Chcete lepit s malým množstvím dvousložkového lepidla …. Nechcete být upatlaní a mít na sobě víc barvy, než na vlastním opravovaném předmětu? Nemáte malou šikovnou nádobku? Máte! Je tady víčko z lahve! Dokonce pokud uvažujete o větším projektu miniaturních prací, je dobré z vhodného prkénka přilepením většího počtu víček vytvořit něco jako malířskou paletu. Potom potřebné malé množství použitých barev, lepidel, ředidel …., bude při ruce bez nebezpečí rozlití. Bude možnost vytvoření i různých barevných kombinací. Jediné, na co budeme muset dávat pozor, aby ředidla použitých barev, nebyla shodná s ředidlem lepidla použitého na přichycení víček na prkénko! I tomuto lze předejít, pokud kovová víčka umístíme na velký permanentní magnet, např. ze starého reproduktoru.
Kdo je zručný v letování, drátování nebo nýtování, má širokou možnost ve zhotovování různých užitných nebo ozdobných předmětů. Pospojováním víček je možno vytvořit podložky pod horké předměty (kuchyňské hrnce, letovací pájku), svého času byly módní různá tvarovaná zvířátka (Ferda mravenec). Jednoduše řečeno, malá věc, která se po otevření lahve zahodí, má při zamyšlení nad použitím velkou šanci.
Právě jste „orazítkovali“ zátkou od „šampusu“ strop místnosti? Je – li zátka korková a potřebujete začernit nějaký předmět, potom není nad ohořelý korkový špunt. Je zdravotně nezávadný. Můžete jím udělat krásné černé kníry vašemu synovi, až půjde na maškarní karneval za husara nebo na Tři krále z něho vytvořit černého Baltazara. Zabírá i na okopané černé boty, kde v kombinaci s indulonou nouzově nahradí černý krém.
Pro svůj tvar jsou špunty od šampaňského a šumivých sektů vhodné i jako zarážky dveří, oken, aby vzájemným dotekem pohyblivých stavebních prvků nedošlo k poškození zdiva, stěn a vlastních dveří a okna.
Nemáte po ruce kompas, ale jehla se určitě najde. Potom stačí jehlu na krátkou dobu přiložit k permanentnímu magnetu (reproduktor, magnetické držáky zavírání dveří nábytku , skříněk), propíchnout korkovou zátku jehlou a položit na vodní hladinu v misce, talíři, tak aby zátka plavala. Po ustálení bude jehla ukazovat světovou stranu ve směru sever jih.