V České republice má úprava kančího masa dlouhou tradici. Na talíři si ho dopřáváme hlavně v zimních měsících a v období honů. Na druhou stranu se na černou zvěř nevztahuje doba hájení, takže čerstvé kančí maso je k dostání po celý rok.
Tradičně se připravuje pečené, dušené nebo na šťávě, často doplněné o kysané zelí, knedlíky nebo brambory. Na svátečním stole není výjimkou ani kančí guláš nebo kančí řízky. Maso je velmi ceněné pro svou jemnost a výraznou chuť, která se liší od běžného vepřového.
Kančí maso je oblíbené v mnoha evropských zemích, především v Německu, Francii a Itálii, kde se používá do různých masových pokrmů, například do ragú, nebo se podává jako steak. V Německu si kančí maso objednáte třeba jako tradiční Wildschweinbraten, tedy pečené kančí maso, které je podáváno s bramborami a špenátem. V Itálii se zase připravuje jako součást cacciatore, což jsou různá masová ragú.
Černá zvěř (divoký vepř) má chuťově výborné tmavě červené maso. Dělí se stejně jako vepřové maso. Nejjemnější a nejhodnotnější maso je z mladých kusů. Zvláštní pochoutkou je uzená šunka z divočáka nebo uzený špek.
Kromě chuťových benefitů má konzumace kančího masa i zdravotní přínos. Je bohaté na kvalitní bílkoviny, které jsou nezbytné pro růst a obnovu svalů a tkání. Ve srovnání s jinými druhy masa, jako je hovězí nebo vepřové, má kančí maso nižší obsah tuků, což znamená, že je vhodné i pro osoby, které se snaží snížit příjem tuků ve stravě. Obsahuje množství minerálů, jako je železo, zinek, fosfor a draslík, které jsou důležité pro správnou funkci organismu. Zanedbatelný není ani obsah vitamínů skupiny B, které podporují metabolismus a nervovou soustavu. Díky tomu, že divoká prasata mají přirozenou stravu, obsahuje jejich maso více omega-3 mastných kyselin než maso z farmových prasat.
Tak jako u jiného zboží i zde platí, že nakupovat je možné na mnoho místech, ale kvalita se může významně lišit. Nejlepší volbou je pořizovat maso u ověřených prodejců s dobrými referencemi. Doporučujeme hledat kvalitní masné výrobky u specialistů na divočinu, například v prodejnách se zaměřením na divoké maso nebo v některých farmářských obchodech. Další možností je nákup přímo od lovců, kteří prodávají čerstvé maso. Naopak se vyhněte nákupu kančího masa na místech, kde je otázka původu masa nejasná, nebo na tržištích, kde se často vyskytují masné výrobky nižší kvality. U kančího masa je důležité sledovat, zda je maso čerstvé, správně skladované a hygienicky zpracované.
1 kg kančího masa (nejlépe krk, plec), 3 cibule, 3 stroužky česneku, 1 červená paprika, 1 l hovězího vývaru, 2 dl suchého červeného vína, 1 lžíce mleté papriky, sůl, pepř, kmín, tymián, bobkový list
Kančí maso nakrájíme na kostky. Na rozpáleném oleji orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme česnek, najemno nakrájenou červenou papriku a krátce podusíme. Na závěr přisypeme mletou papriku a necháme rozvonět. Přidáme maso a zprudka opečeme. Zalijeme červeným vínem a dusíme, dokud se neodpaří alkohol. Poté zalijeme částí vývaru, maso osolíme, opeříme, přidáme kmín, tymián a bobkový list. Dusíme na mírném ohni 2 až 3 hodiny, dokud maso nezměkne. Průběžně kontrolujeme a podléváme vývarem. Šťávu můžeme dle chuti zahustit jíškou.
1,5 kg svíčkové z divočáka, 2 lžičky kukuřičného či bramborového škrobu, ¼ lžičky mleté skořice, sůl, 1 lžička pomerančové kůry, 2 lžíce pomerančové šťávy, 1 dl červeného vína, 150 g brusinek (zavařenina), 1 velká červená cibule
Před vařením necháme maso asi hodinu odpočinout při pokojové teplotě. Předehřejeme troubu na 160 °C. V malém hrnci na středním ohni smícháme škrob, mletou skořici, mořskou sůl a pomerančovou kůru. Přidáme pomerančovou šťávu, červené víno a brusinky, mícháme, dokud směs nezhoustne, poté odstavíme. Svíčkovou z divočáka osolíme, opepříme a vložíme do pekáče. Pečeme v troubě 45-50 minut. Poté maso obsypeme cibulí nakrájenou na kolečka a přilijeme polovinu svařené brusinkové omáčky. Společně pečeme dalších 30 minut, Po vyjmutí z trouby necháme maso asi 15 minut odpočinout, aby se šťáva rovnoměrně rozložila. Podáváme ozdobené brusinkovým přelivem s pečivem nebo šťouchaným bramborem.
500 g kančího masa (krk nebo plec), 200 g vepřového bůčku, 100 g slaniny, 2 stroužky česneku, 1 cibule, 1 lžíce sádla, 1 lžíce koňaku (dle chuti), 1 lžička sušeného tymiánu, sůl, pepř, 100 g brusinek (čerstvých nebo sušených), 100 ml smetany ke šlehání, 1 vejce
Kančí maso, bůček a slaninu nakrájíme na menší kousky. Na sádle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme pokrájené maso a necháme krátce orestovat. Poté vše rozemeleme na jemno (nebo použijeme mixér). Směs osolíme, opepříme, přidáme tymián, koňak, brusinky, smetanu a vejce. Vše dobře promícháme. Připravenou směs vložíme do formy na paštiku nebo zapékací mísy, kterou jsme předem vyložili plátky slaniny. Pečeme asi 1,5 hodiny ve vodní lázni v troubě předehřáté na 160 °C. Necháme vychladnout a poté uložíme do lednice na několik hodin, ideálně přes noc. Podáváme zastudena s čerstvým chlebem, nakládanou zeleninou nebo brusinkovou omáčkou.
1 kg kančí pečeně (lze použít i krk), 2 cibule, 3 stroužky česneku, 500 ml vývaru, 1 lžíce dijonské hořčice, 1 lžíce medu, 1 lžíce másla, 1 lžíce sádla
Maso osolíme, opepříme a potřeme hořčicí. Zprudka opečeme ze všech stran, aby se zatáhlo. Přidáme několik lístků másla a sádla a pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C asi 1,5 hodiny, pravidelně přeléváme vývarem. Na posledních 30 minut přidáme med pro glazování. Podle chuti můžeme dodat i nahrubo nakrájenou kořenovou zeleninu. Podáváme s bramborovými knedlíky.
Kančí maso je vynikající alternativou pro ty, kteří chtějí ochutnat něco nového a zároveň zdravého. Jeho využití v kuchyni je široké a rozmanité. Díky svým pozitivním vlivům na naše zdraví, jako jsou nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin, představuje ideální volbu pro každého, kdo dbá na vyváženou stravu. Pokud s jeho zařazením do jídelníčku váháte, letos je ten správný čas ho vyzkoušet.