Tipy a rady

Bramborové tipy a triky

Jak brambory kupovat, skladovat, kdy je loupat a jak je vařit? A proč bychom je neměli ohřívat v mikrovlnné troubě? To se dozvíte z našeho následujícího textu.

Menší, nebo větší?

Nebraňte se nákupu menších brambor. Mezi lidmi jsou oblíbené především větší hlízy, které se dobře perou a loupou. Větší brambory však bývají zbytečně vodnaté. Nejchutnější jsou střední hlízy s průměrem okolo 7 cm.

Nemyté ano, zelené ne!

Neohrnujte nos nad nemytými bramborami. Zbytečným máčením ve vodě totiž ztrácí přirozenou obranyschopnost.

Vyhnout byste se měli nazelenalým, nahnilým nebo naklíčeným bramborám. U zelených a vyklíčených brambor se zvyšuje obsah jedovatého solaninu. Pokud si takové brambory uvaříte, může vás v konzumaci odradit nahořklá až palčivá chuť připomínající kofein. Nemělo by vám být líto se s takovým obědem raději rozloučit.

Jak je uskladnit?

Správné uskladnění brambor na chladném, suchém a temném místě pomůže prodloužit jejich trvanlivost i lahodnou chuť. Pokud jsou brambory vystavené teplotě pod 7 °C, získávají nasládlou chuť a dužina tmavne.

Kdy je loupat?

Brambory neloupejte příliš dlouho před vařením. Jednak přichází o cenné látky, jednak hnědnou.

Jak brambory vařit?

Doporučuje se také zalít je v hrnci rovnou horkou vodou – zkrátíte dobu vaření a zachováte téměř o polovinu více vitamínu C. Máte-li dostatečně velký hrnec, připravte brambory na páře. Obsah cenných látek bude zdaleka vyšší a také chuťový výsledek nezklame. Použít můžete i klasický pařáček nebo například cedník. Brambory můžete upracovat oloupané nebo včetně slupky. Nezapomeňte k nim přidat čerstvé bylinky. Libeček, pažitka nebo petrželka je krásně ovoní.

Jak je ohřívat?

Zbylé uvařené brambory neohřívejte v mikrovlnné troubě, protože ztrácí chuť i nadýchanou konzistenci. Využijte je např. do bramborového těsta nebo je orestujte na tuku, případně opečte s kořením v troubě.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB