Tipy a rady

Senioři a studium

Na vysokých školách po celé republice studují tisíce seniorů v univerzitách a akademiích třetího věku. Další stovky se učí v různých kurzech nebo docházejí na nejrůznější přednášky.

Všichni přednášející mají podobnou zkušenost: studenti zralého věku jsou velmi zodpovědní a vděční. Někteří z nich v minulosti nemohli studovat z politických nebo rodinných důvodů, jiní prostě chtějí získávat další znalosti v zajímavých oborech. Hodně je těch, kteří nechtějí zůstávat pozadu v dovednostech, které nabízí moderní informační technologie. Jejich mozek nemá šanci lenivět. A tak se často může stát, že babička či dědeček odmítne hlídat vnoučata, protože má přednášku nebo musí vypracovat seminární práci.

Univerzita třetího věku

Program celoživotního vzdělávání Univerzita třetího věku je zpravidla určen zájemcům, kteří dosáhli důchodového věku a mají střední vzdělání s maturitní zkouškou (někdy to však není podmínkou). Na přednáškách se tedy scházejí posluchači prakticky ze všech oborů lidské činnosti. Přednášejí akademičtí pracovníci té které vysoké školy, ale i odborníci z jiných vysokých škol a praxe.

Seniorští studenti si tak mohou vybírat z takových humanitních oborů jako dějiny umění, filosofie, geografie, literatura, psychologie. Některé vysoké školy nabízejí regionální historii a archeologii. Z těch technických oborů jsou to například dějiny vědy a techniky i náhled do budoucnosti, ale třeba i úpravy fotografií, praktická geometrie, práce s PC a další. Velkou nabídku mají přírodovědné fakulty se svými kurzy věnovanými světu hornin a rostlin, chemii, parazitologii a podobně.

Velmi vyhledávané jsou kurzy pořádané lékařskými fakultami. Z nich jmenujme alespoň témata jako Biologie člověka, Novinky v medicíně, Senioři a pohyb, Mozek a paměť, Zásady správného užívání léků, První pomoc v ohrožení života, Význam prevence v medicíně atd. Nechybí ani jazykové kurzy.

Studium je nejčastěji dvou nebo čtyřsemestrové, ale může být i dokonce i šestisemestrové. Přednášky se obvykle konají jedenkrát týdně dvě hodiny, posluchači mají k dispozici seznam doporučené literatury, vypracovávají testy a seminární práce, na konci studia závěrečnou písemnou práci.

Absolventům vydávají fakulty, na nichž studium probíhalo, osvědčení při slavnostní akci. Univerzita Karlova pak tento slavnostní akt organizuje v Karolinu a mohou se ho zúčastnit i rodinní příslušníci a přátelé.

Akademie třetího věku

Zatímco univerzita třetího věku je organizovaná vysokými školami a přednášejí tam jejich pedagogové, akademie třetího věku jsou dílem městských a obecních samospráv, kulturních domů, knihoven, zájmových sdružení, klubů, domovů a stacionářů pro seniory a podobně. Akademie třetího věku organizuje mnoho zajímavých tematických zájezdů, komentovaných prohlídek. Zúčastnit se mohou nejen ti, kteří dosáhli seniorského věku. Maturita zde není podmínkou.

Každý ročník je rovněž rozdělený na dva semestry, zimní začíná v září nebo říjnu a končí v lednu, letní začíná v únoru a končí v květnu nebo červnu. Přednášejí zkušení lektoři ve svých oborech. V rámci akademie jsou studentům seniorům nabízeny 4 obory. Pro jednotlivé obory jsou každý rok vybrány zpravidla 2-3 témata, které s oborem souvisí. Zájemce o studium má možnost zvolit si a přihlásit se na libovolný počet témat dle svého zájmu. Intenzitu studia si každý účastník určuje sám. Stále více přednášek probíhá i on-line.

Absolvování akademie je podmíněno účastí, nepíší se písemné práce ani testy. Na závěr každého ročníku se koná slavnostní ukončení.

Účastníci univerzit a akademií třetího věku se spolu často spřátelí a chtějí se setkávat a vzdělávat dál. Vznikly tak například Klub zdraví a pohody nebo Klub aktivního stáří.

Zkrátka jak řekl jeden z nadšenců této formy vzdělávání: „Je lepší, aby senioři seděli v posluchárnách než v čekárnách ordinací!“



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB