Na druhou stranu, v dnešní době posedlé zdravou výživou bychom se asi tučnou husičkou a smaženými koblihami všem nezavděčili. Zvláště po Vánocích, kdy máme všichni ještě zbytky cukroví v krabicích, smažené řízky zase na čas nepotřebuje ani vidět a nezřídka jsme si dali hubnoucí novoroční předsevzetí.
Přesto si masopustní hostinu můžete klidně připravit, zkuste to jen v trochu odlehčené verzi!
Vyzkoušejte místo smažení pečení v troubě. Placičky nebudou tak mastné a na chuti jim to neubere. Naopak!
1 brokolice, 7 lžic hladké mouky, 2 vejce, 200 g tvrdého sýra, sůl, pepř, olivový olej
Brokolici uvaříme doměkka, necháme vychladnout a rozmačkáme jí vidličkou. Přidáme mouku, vejce a nastrouhaný tvrdý sýr. Ochutíme solí a mletým pepřem. Ze vzniklé hmoty tvarujeme placičky (pokud vám těsto drží špatně u sebe, přidáme ještě mouku). Dáme je na plech vyložený pečicím papírem, potřeme olivovým olejem a pečeme při 180 °C dozlatova asi půl hodiny. V polovině pečení placičky obrátíme.
Klasická sladká pochoutka připravovaná v každé chalupě. Dříve smažené hlavně na sádle. Vy to ale zkuste zdravěji. Hladkou mouku vyměňte za špaldovou, cukr za med a upečte je.
Nejprve si připravíme kvásek. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí a přimícháme cukr. Necháme vzejít. Mezitím v misce smícháme mouku, med, žloutek, máslo a sůl, přidáme kvásek a vypracujeme hladké těsto. Pokud se příliš lepí, podsypeme trochou mouky. Přikryjeme a necháme alespoň hodinu vykynout. Poté těsto vyklopíme na pomoučenou plochu a vyválíme na silnější plát. Z něj vykrajujeme větší kolečka a skládáme na plech vyložený pečicím papírem s dostatečnými rozestupy mezi sebou. Necháme ještě půl hodiny kynout a poté pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C dozlatova. Po vychladnutí můžeme naplnit pomocí cukrářského sáčku a úzké špičky libovolnou náplní, doporučujeme například domácí ovocnou marmeládu bez přidaného cukru, případně potřít rozpuštěným máslem a pocukrovat.
Vepřové maso na stole při masopustu nikdy nechybělo. Ať už to byla pečínka nebo právě poctivý guláš. Následující verze vám ale po konzumaci nepřivodí pocit těžkosti, a přesto si na ní pochutnají i zarytí masožravci.
Maso nakrájíme na větší kusy, osolíme a opepříme. Cibule nakrájíme nadrobno a vhodíme do hlubší pánve na rozehřáté máslo. Osmahneme dozlatova a přidáme maso společně s paprikou, chilli a rajčatovým protlakem. Necháme zatáhnout a pustit šťávu. Poté podlijeme vodou a černým pivem a zakryjeme pokličkou. Pozvolna necháme dusit asi půl hodiny. Poté přidáme nastrouhanou syrovou bramboru a vaříme ještě dalších dvacet minut. Jakmile je maso hotové, dochutíme guláš majoránkou, kmínem a prolisovaným česnekem. Podáváme například s karlovarským knedlíkem nebo s celozrnnými těstovinami.