Tipy a rady

Bylinky napříč naší domácností

Bylinky napříč naší domácností

Není nad to nasekat si do tvarohu čerstvou pažitku a namazat na chleba, dát na rajčata čerstvou bazalku, do polévky rozsekat zelenou petrželku. Bylinky v květináči zakoupené v obchodě bohužel brzy uvadnou. Co takhle vypěstovat si vlastní bylinky?

Nepotřebujeme k tomu ani zahradu, ani balkón. Takové bylinky přinesou užitek, udělají v bytě velkou parádu a místnost, ve které rostou, krásně provoní.

Doma si můžeme vypěstovat nejběžnější bylinky, jako jsou pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Stačí dodržet pár jednoduchých rad.

Rada číslo 1: Přesadit a nepřelívat

Nakupovat bychom měli rostlinky vypěstované u ověřených zahradníků. Pokud je koupíme v supermarketu, je třeba je co nejdříve přesadit do většího květináče nebo truhlíčku a substrátu určeného k pěstování bylinek. Měl by být propustný a bohatší na živiny.

Květináč nebo truhlík musí mít odtokový otvor a na dně vrstvu písku, keramických střepů nebo keramzitu. Přemokřené kořeny hnijí a rostliny chřadnou a odumírají. 

Rada číslo 2: Dostatek světla

Bylinky v bytě potřebují světlo. Pokud máme parapet na okně obráceném na jih, jihozápad nebo západ, kam nejdelší dobu v bytě svítí sluníčko, je vyhráno. Tam se jim bude dařit nejlépe. (I když máta a pažitka se spokojí i s polostínem). Čím méně světla dostanou, tím budou jejich stonky tenčí a vytáhlejší, protože světlo budou hledat. 

Dobrý nápad je zejména v zimních měsících bylinkám přisvěcovat. Velmi dobře na umělé osvětlení reagují bylinky koupené v supermarketu, které jsou pod umělým světlem vypěstované, a na tyto podmínky jsou tedy zvyklé. Bylinky umístíme na poličku tak, aby bylo možné nad ně zavěsit osvětlení nebo jej přilepit nebo i jinak uchytit ke spodní straně poličky, která je nad ní. Světlo by mělo být cca 50 cm od zasazených bylinek. Pro osvětlení plochy 40 × 20 cm z výšky 50-60 cm stačí bohatě příkon světla okolo 20 W. 

Rada číslo 3: Rosit a dodávat vzdušnou vlhkost

Bylinkám vůbec nedělá dobře suchý, horký a sálavý vzduch z radiátorů. Většina našich oken má však parapet nad radiátorem. Bylinky proto musíme pravidelně rosit a na radiátory zavěsit odpařovací nádobky s vodou.

Rada číslo 4: Stálá teplota

Bylinky potřebují stálou teplotu, ideálně do dvaceti stupňů Celsia. Pokud je to jen trochu možné, bylinky nepěstujeme v kuchyni. Teplota v kuchyni nejen že bývá vyšší než v ostatních místnostech bytu, ale kolísá podle toho, jestli vaříme, pečeme, anebo tepelné spotřebiče nepoužíváme. Bývá tam také horká pára a vůbec nejhorší je, když jsou v kuchyni rostlinky pod oknem, kterým větráme, protože bylinky nesnášejí průvan.  

Rada číslo 5: Zalévat málo, ale častěji

Je třeba se velice pečlivě věnovat zálivce bylinek. Nesmíme je přelít, protože by jim uhnily kořínky, ale ani nesmíme půdu nechat přeschnout. Nejlepší je zalévat málo, ale častěji. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel či pažitka. O něco málo sušší půda naopak nevadí levanduli, rozmarýnu nebo tymiánu.

Zázrak jménem Smart Garden  

Jedná se o velmi chytrý truhlík, který nás zbaví starostí o bylinky. Je vyrobený z bílého plastu a stává se velmi vkusným doplňkem bytu. Lze ho pořídit ve čtyřech velikostech, s třemi až devíti pozicemi pro rostlinky. Vyrábějí se dokonce regálové komplety pro 27 či 51 sazenic. 

Set je dodáván společně s kapslemi, které ukrývají semínka bylinek. Systém využívá pasivní hydroponie, což v podstatě znamená, že rostliny rostou z výživových kapslí.  

Půda v květináčcích vychází z nanotechnologie, kterou používá NASA. Živiny se z ní uvolňují postupně podle životního cyklu rostliny a tím jí dodávají přesně to, co potřebuje ke zdárnému vývoji. 

V praxi stačí vybalit kapsle, vložit do květináče, nalít vodu do zásobníku a zapojit do zásuvky. V tento moment veškerá práce končí a na vás zůstává pouze dolévání vody. Plná nádržka vystačí zhruba na dva týdny. 

Součástí květináče je také rameno s integrovanou LED lampou. Její výšku lze měnit v závislosti na aktuální výšce rostlinek. Lampa má přednastavený časovač, který zajistí, že 16 hodin svítí a 8 hodin je vypnutá.  



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB