Do této skupiny patří i Mgr. Pavel Vošahlík. Protože se přípravě bowlí věnuje už od mládí, nemohli jsme pro rozhovor na toto téma zvolit vhodnějšího odborníka.
Zjednodušeně řečeno – je to vlastně aromatizované víno, i když lze připravit i bowli bez jakéhokoli alkoholu. Pokud bych se měl vyjádřit definicí, pak bowle je chlazený osvěžující nápoj připravený ze směsi ovoce, cukru (případně cukrového sirupu), vína, sektu, někdy s přídavkem likéru, destilátu a sodové vody.
Protože v ní plavou kousky ovoce, takže se nedá pít. I když se jedná převážně o tekutinu, bowli konzumujeme zásadně lžičkou.
Do bowlové nádoby dáme pokud možno čerstvé ovoce. Samozřejmě můžeme přidat i kompot, neboť všechny exotické druhy nemusíme mít v čerstvém stavu vždy po ruce. Ovoce přesypeme hrubým cukrem nebo zalijeme cukrovým sirupem, můžeme přidat i koření. Pak zalijeme vínem tak, aby všechno ovoce bylo potopené. Vše dáme na několik hodin proležet do chladného prostředí. Teprve potom – pokud chceme zdůraznit nebo naopak zjemnit chuť – případně doléváme likér.
Já myslím, že pokud se dodrží postup, fantaziím se meze nekladou. Nikdy ale do bowle nedávejte moučkový cukr. Ten by ji zkalil. Nejlepší je cukr krystalový.
Pochopitelně, že by ovocné kombinace měly spolu ladit. Můžeme připravovat také bowle jednodruhové: Lahodné jsou jahody, broskve, maliny, ostružiny – samozřejmě meloun – ale také třeba pomeranče, mandarinky, borůvky, ananas nebo švestky… Aby ovoce dobře nasáklo alkoholem, krájíme ho na malé kousky. Ty se také lépe nabírají na malou dezertní lžičku.
Jistě. My už v té speciální nádobě, která se nazývá “bowlová terina” bowli připravujeme. Je to hluboká polokulovitá skleněná nádoba s poklicí, v níž je otvor na naběračku. Ta by měla být rovněž skleněná. Pokud terinu nemáme, podáváme bowli třeba ve skleněném džbánu, nebo v jakékoli nádobě z čirého skla, které dovolí obdivovat pestrobarevný obsah.
Bowle má mít teplotu bílého vína, měla by být tedy vychlazená asi na 10°C.
Chutě se mění podle druhu společnosti, roční doby, nálady a podobně. Pravda je, že když jsem sám, nejraději si připravím bowli Martini: pomeranče a cukr zaliji maraschinem, curacaem, vychladím a doliji sektem.
Maraschino? To je italský likér vyráběný z višní. Pokud ho nemáte, můžete jej nahradit třeba griotkou.
Můžete klidně obojí: chuť bowle je totiž opravdu dobrá, a spousta ingrediencí poslouží i pro zdraví!
Oloupeme 1 citrón, 3 pomeranče a rozkrájíme je na plátky. Dáme do teriny, přidáme 200g pískového cukru, 50 rozinek, kandovanou citrónovou a pomerančovou kůru. Zalijeme 1 dl curacaa a 1/2 litrem bílého vína. Rozmícháme a dobře vychladíme. Potom přilejeme asi 7 dl bílého vína spolu se sodovkou (ředíme dle chuti) nebo láhev sektu.
vánoční bowle
Tři vyzrálé (nejlépe červené) pomeranče nakrájené na plátky, 100 g krystalového cukru, 1 litr sektu, 1 cl curacaa.
Pomeranče oloupeme a nakrájíme na plátky. Vložíme do teriny, zasypeme cukrem, zalijeme curacaem a necháme důkladně vychladit. Poté dolijeme sektem, ochutnáme a případně přisladíme, nebo přidáme ještě trochu likéru.
ovocná bowle
Šťáva ze šesti pomerančů a šesti citrónů, litr ananasové šťávy, vinná sklenka rumu, bílé víno nebo sekt.
Šťáva z citrusů, ananasový džus a rum se dá po promíchání do mrazničky zmrznout na kus ledu. Potom se přemístí do teriny s ovocem, ve kterém by neměl chybět ananas. Poté se dolije vínem nebo sektem.