Mimořádná hodnota naklíčených semen spočívá ve zvýšení hladiny všech obsažených vitamínů. Například v sójových bobech mungo se naklíčením zvýší obsah vitamínu C až o 553 %. Klíčky jsou nejbohatším zdrojem vitamínu E a obsahují rovněž vysoké množství vitamínů skupiny B, vápníku, hořčíku, železa, fosforu a draslíku.
Klíčky zbavují tělo jedů, nezahleňují a nezanechávají nečistoty. Podle výzkumů chlorofyl a nitrolsidy v klíčcích mají protirakovinné účinky. Větší výhonky navíc obsahují i množství prospěšného chlorofylu, který má detoxifikační a regenerační účinky.
Pravidelná konzumace klíčků a výhonků napomáhá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi a chrání před anemií. Zdravou svačinkou z klíčků pak pomáháte tělu k posílení srdce i nervů, pečujete o krásu své pokožky a chráníte kosti před řídnutím.
Přínosem klíčení například u luštěnin je, že se částečně rozštěpí bílkoviny i škroby a také látky, které působí v těle nadýmání. Všeobecně se tedy naklíčením zlepší jejich stravitelnost.
K naklíčení jsou vhodná prakticky všechna semínka jedlých rostlin. V zásadě se dají klíčky rozdělit do několika skupin – klíčky z luštěnin, obilovin, olejnin, zeleniny i bylinek. K těm nejčastěji používaným u nás patří zelená či červená čočka, potravinářská pšenice, neloupaný zelený hrách, pohanka, brokolice, ředkvička, rukola, slunečnice, zelená sója (mungo), vojtěška, řeřicha, sezam, alfa-alfa či zelí.
Pozor! Na klíčení používáme pouze semena určená ke konzumaci, rozhodně nepoužívejte semena k výsadbě, která jsou chemicky ošetřena.
Nechat naklíčit semínka můžeme pomocí tzv. nakličovadla. Nakličovadlo může to být jak keramická, tak i skleněná či plastová nádoba, která speciálně slouží k tomu, aby poskytla co nejlepší prostředí pro růst semínek. Nechceme-li však investovat do speciálního nakličovadla, je možné nechat naklíčit semínka také pomocí sítka s miskou a čisté utěrky.
V kuchyni se klíčky využívají zasyrova, aby si zachovaly co největší množství zdraví prospěšných látek. Můžeme je konzumovat buď samostatně, nebo je lze přidávat do celé řady pokrmů.
Hodí se jako součást zeleninových salátů, na namazaný chléb, na posypání brambor či polévek. Můžeme jimi například plnit palačinky, přidávat do bramborové kaše, vyzkoušet byste je měli ale také například při přípravě pomazánek a sendvičů. Přidáváme je však vždy až do hotových jídel, protože vařením by se mohly zničit cenné látky.