Maso do frikasé se používá především kuřecí nebo například krůtí. V pokrmu také nesmí chybět tučná smetana nebo créme fraîche a rovněž kvalitní bílé víno.
Abychom vás ovšem nemystifikovali, pojmem frikasé se často (především právě ve Francii) označuje rovněž samotná původní příprava masa jako taková. Ve zkratce jde vlastně o prudké osmažení drobných kousků masa, následně zalitého tekutinou. Vzniká tak přechod mezi rychlým smažením (neboli soté) a pozvolným dušením. Kořeny takovéto přípravy sahají až do 15. století.
V současné době už pod názvem frikasé naleznete nejrůznější recepty a způsoby úpravy, my jsme se pokusili vybrat a sestavit jeden z těch základních a původních. Nebojte se ovšem experimentů a přidejte do směsi například bílé fazolky, houby (báječně se hodí třeba smrže či lišky) nebo mandle. A pokud kuřecímu zrovna neholdujete, vyzkoušejte pokrm připravit z perličky nebo z bílé ryby, například z mořského ďasa či pangasiase.
Vodu vlijeme do hrnce, přidáme víno, osolíme, opepříme, vhodíme bobkové listy a přivedeme k varu. Mezitím naporcujeme kuře na menší kusy, pokrájíme cibuli, mrkev, žampiony a vše společně zprudka osmahneme na přepuštěném másle a poté vhodíme do připravené vody.
Plamen trochu stáhneme a pozvolna necháme vařit po dobu asi 45 minut, dokud maso nezměkne a nejde od kosti. Vyndáme bobkový list i maso, které pokrájíme na menší kousky. Ze změklého másla a mouky vytvoříme hladkou kaši, kterou vmícháme do vývaru a tím zahustíme. Na závěr vše zjemníme smetanou či créme fraîchem, vložíme maso a ještě chvilku necháme prohřát. Jako příloha se báječně hodí rýže nebo opečená bagetka a pro doplnění dokonalého gastronomického zážitku podáváme samozřejmě s bílým vínem, které jsme použili při vaření.
2 komentáře pro článek Víte, co je frikasé?