Orchideje patří do čeledi vstavačovitých a jsou to vytrvalé byliny, které pochází z tropických oblastí s horkým a mírným klimatem. Orchideje nejen krásně vypadají, ale jejich výhodou je, že kvetou i v zimních měsících a jejich květy vydrží na rostlině až 3 měsíce. Nejběžnější orchidej, která je u nás k sehnání, je hybrid rodu Phalaenopsis. Poznáme ji snadno: těsně nad květináčem má několik tlustých listů vejčitého tvaru a jeden či více bezlistých květních stvolů s postupně se otevírajícími květy.
Pro co nejlepší růst a vývoj je důležité dodávat orchideji hodně světla (ne však přímé slunce!) a čerstvého vzduchu. Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C. Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce. Orchideje potřebují vysokou vlhkost vzduchu a nesnesou suchý a prašný vzduch – nejlepší je proto pro ně pěstování v tzv. pokojových sklenících, popř. alespoň občasné rosení na listy (zde však pozor na chlad, jelikož vlhkost a chlad jsou pro tuto rostlinu smrtelná kombinace).
U zalévání orchidejí platí, že méně znamená více. Pokud jednou zapomenete zalít, nic vážného se nestane, zatímco jediné přelití (doprovázené například nízkou noční teplotou) může být pro orchidej osudné. Orchidej se zpravidla zalévá tak, že jednou za týden ji ponoříme do misky s vodou a necháme, aby alespoň půl hodiny nasákla vodu. Voda by měla být měkká, nejlépe dešťová. Pak orchidej necháme okapat a vrátíme zpět do obalu (nejčastěji průhledného). Takto se zalévají orchideje v období vegetace (když nekvetou), při květu jim naopak nastává vegetační klid a mají mít velmi omezenou zálivku (maximálně 1x za 2 týdny).
V době aktivního růstu se orchideje přihnojují hnojivem speciálně vyvinutým pro orchideje – zhruba 1x za 2 týdny, ale můžeme hnojit i při každé zálivce s poloviční dávkou hnojiva. V době vegetačního klidu (kvetení) nehnojíme orchidej vůbec.
Chceme li se pokusit o to, aby se na původním (odkvetlém) květním stonku vytvořily opět nové květy, stonek neodstřiháváme úplně, ale zastřihneme jej nad druhým až třetím očkem. Při dobrém pěstování by měla rostlina vykvést až 3x ročně. Ne každá rostlina je toho však schopna, proto se pak musí stonek ustřihnout celý a čekat na to, kdy rostlina pustí stonek nový.
Orchideje přesazujeme zhruba každé dva, tři roky do speciálního substrátu určeného pro orchideje, který seženete například v prodejnách COOP. Postupujeme tak, že rostlinu nejprve ponoříme do vlažné vody a zbavíme starého substrátu. Suché a shnilé kořeny ostříháme, vložíme do nového květináče a zasypeme novým substrátem. Poté zhruba týden orchidej nezaléváme a klidně i 8 týdnů nehnojíme.