Muži často brblají, že ženy mají svých svátků plno a oni téměř žádný. Pravda je, že Mezinárodní den žen a Den matek mají svou tradici a v kalendářích vyčleněné místo. Nicméně ani muži nejsou opomíjeni. Existuje Den otců, a dokonce i Den mužů.
Den otců připadá na třetí neděli v červnu a má svoji dlouholetou historii. Na nápad oslavit svého tátu přišla v roce 1910 Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla vzdát hold svému ovdovělému otci, který pečoval o ni a další čtyři sourozence.
Popularita této tradice začala vzkvétat a v roce 1966 prezident Lyndon Johnson stvrdil oficiálně na třetí červnovou neděli Den otců. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. I když u nás není tento svátek příliš zaveden, proč si na tatínky nevzpomenout? Letošní Den otců připadá na sobotu 16. června.
Den otců je svátek oslavující otcovství, vztah otce k dítěti a roli otců ve společnosti. V mnoha zemích včetně naší republiky se slaví už zmiňovanou třetí neděli v červnu. V některých státech se ale tradičně váže ke svátku sv. Josefa, tedy k 19. březnu. Je tomu tak například v latinskoamerických zemích, Portugalsku, Španělsku či Itálii.
Není bez zajímavosti, že u našich sousedů v Německu se otcové oslavují hned dvakrát. První událostí je takzvaný „Vatertag”, který se řadí ke Dni Nanebevzetí. Ten se slaví 40 dní od Velikonoc a je státním svátkem. Další slávu si němečtí otcové užívají v den zvaný jako „Männertag”. V dalších evropských zemích se svátek slaví v nejrůznější dny. V Rakousku či Belgii druhou neděli v červnu, v Polsku 23. června. Naopak v Norsku nebo ve Švédsku se slaví až v listopadu.
Zmíněný svátek je příležitostí, jak vyjádřit uznání i city k tatínkům, kteří mají nezastupitelnou roli v rodině. Jejich přístup k výchově, pozornost i životní nadhled jsou nenahraditelné a dodávají výchově dítěte ideální rovnováhu.
Tátové jsou méně úzkostliví a zároveň akčnější, což děti milují, přivádí je k různým sportům a dokonale doplňují ženskou intuici. Nikoli tátova pevná ruka, ale jeho pozornost, náklonnost, přístup k životu a úhel pohledu jsou důležité a hlavně v pubertě, kdy zejména u chlapců začíná vztah s otcem nabývat na větší důležitosti než vztah s matkou.
Podle psychologů je to logické. V tomto věku se dítě osvobozuje definitivně z matčiny náruče a hledá vlastní cestu. V rámci opačného pohlaví to znamená, že potřebuje zejména mužský vzor chování. Maminka byla sice do té doby nejhodnější a nejlepší ženská na světě, ale něžné pohlazení, skvělá bábovka ke snídani a čisté ponožky už zdaleka nestačí.
V hledání vlastní mužské cesty životem bude dítěti na přechodnou dobu daleko lepším průvodcem táta. Ten s ním může zajít na fotbal, pokecat o autech a o ženských, probrat chod zeměkoule.
Zeptá-li se vás někdo, proč se slaví Den matek, pravděpodobně vysypete z rukávu trumfy jako: je to poděkování za péči, lásku a výchovu, protože si to maminka za celoroční fušku s dětmi přeci zaslouží a máme jí být za co vděční.
Jenže na zplození a výchovu jsou zapotřebí dva, a tak je spravedlivé, že se i tatínkové i když se zpožděním a neoficiálně dočkali svého ocenění v podobě svátku!
Tátové hrají v našich životech velkou a důležitou roli. Každý ví sám nejlíp, co právě pro něj otec znamená, co ho naučil, co mu předal do života, čeho si na něm váží, proč jej obdivuje. Stačí i malé přáníčko ke Dni otců jako velké poděkování za to, že na světě vlastně jsme.
Večeře potěší všechny gurmány. Pokud se vám nechce vařit, darujte vašemu otci poukázku na jeho oblíbené jídlo do té jeho restaurace. Naopak, jestli dává přednost domácí hostině, můžete tatínkovi uspořádat třeba grilovačku, na kterou nikdy nezapomene. Určitě ho mile překvapíte, když pozvete i jeho přátele.
Lahvička dobrého pití patří mezi nejpopulárnější dárky.
Kulturní dárek je ideální způsob, jak nešlápnout vedle. Darujte mu třeba CD jeho oblíbené skupiny, lístky do kina, do divadla nebo na koncert kapely, kterou rád poslouchá.
Buřt-kytka je pravděpodobně jediná květina, kterou můžete otce obdarovat. Pokud váš tatínek není příliš na maso, můžete mu nechat uvázat kytici třeba z čokolád a dalších sladkostí nebo z doutníků.
Úspěch sklízí i nakládaný hermelín a vůbec všechno jídlo s láskou připravené. Chlapské chutě jsou většinou trošku výraznější, kořeněnější a štiplavější, ale není výjimkou, že se k nim řadí v hojné míře i zajímavě zpracovaná zelenina nebo těstoviny. Na klasice v podobě chlebíčků s krabí pomazánkou nebo jednohubek se salámem není nic špatného, ale co zkusit trochu méně tradiční kombinace a chutě? Příprava každého druhu zabere jen pár minut a táty určitě pestrost potěší.
5 plátků tmavého toastového chleba, 120 g hermelínu, 3 lžíce zavařených brusinek, 1 malá chilli paprička, 3 lžíce smetany, dvě hrsti rukoly
Každý plátek chleba rozdělte na 4 stejné čtverce a dejte je nasucho opékat na pánev nebo do trouby. Do vyšší nádoby dejte brusinky, smetanu a chilli papričku a pomocí ponorného mixéru vytvořte hladkou pastu. Každý opečený čtvereček potřete směsí, přidejte pár lístků rukoly, kousek hermelínu a vše upevněte párátkem.
20 kuliček mini mozzarelly, 20 cherry rajčat, 20 lístků bazalky
Na párátko napíchněte kuličku mozzarelly, jedno rajče a plátek bazalky. Kdo má rád, může nakonec jednohubky na talíři pokapat trochou balzamikového octa.
2 menší bagety nebo rohlíky, 3 lžičky zeleného pesta, 5 sušených rajčat, 10 černých oliv, 50 g parmezánu
Pečivo nakrájejte na plátky a nasucho je opečte na pánvi nebo v troubě. Každý plátek potřete trochou pesta, přidejte sušená rajčata nasekaná na drobno, půlku olivy a několik hoblin parmezánu. Jednohubky můžete ozdobit lístkem oblíbené bylinky.
Ale vůbec první, co byste ve sváteční den měli udělat, je obejmout své velké, veselé, podmračené nebo fousaté táty, a dát jim velkou pusu.