Jestliže je jídlo přesolené jen mírně, můžete situaci zachránit. Pokud jste ale v hrnci vytvořili solné jezero, s pokrmem se rozlučte a začněte od začátku. Ztráceli byste zbytečně čas a plýtvali dalšími surovinami.
Babské rady nabádají k použití brambory, která by do sebe měla přebytečnou sůl nasáknout. Bramboru pak můžete v pokrmu nechat, nebo ji před podáváním odstranit. Bohužel vědci (a také zkušenosti mnoha kuchařů) dokázali, že brambora nefunguje na principu houby, která by do sebe sůl nasákla, a tím výrazně omezila slanost pokrmu.
Jediné, co v případě přesoleného pokrmu skutečně pomůže, je zvýšení koncentrace nesolených věcí. Nechcete-li experimentovat, sáhněte po surovinách, které připravovaný pokrm obsahuje. Budete mít sice navařeno do zásoby, ale mraznička si s přebytkem hravě poradí.
Polévku lze nastavit čistým vývarem nebo vodou. Ovšem vězte, že ještě lépe, než obyčejná voda pohltí slanou chuť mléko (i kokosové) nebo smetana. Jestliže vám v lednici schází, můžete sáhnout po bílém jogurtu. Ten se více hodí k omáčkám než do polévek. Do čistého vývaru můžete také vyklepnout vaječný bílek a nechat ho krátce povařit. Poté vývar přeceďte. Stejný trik s bílkem oceníte i v případě, kdy chcete mít vývar krásně čirý a čistý.
U mletého masa ochuceného např. na karbanátky nebo sekanou je možné přidat nastrouhanou bramboru, sýr, mrkev, cuketu, předvařenou rýži nebo luštěniny. Záleží jen na chuťových buňkách strávníků.
Pokud to výsledná chuť pokrmu umožňuje, přehlušte slanou chuť kyselostí. Ideální je citronová šťáva či kůra, ve výjimečných případech ocet, případně rajčata nebo rajčatová šťáva. Nebojíte-li se inovací, můžete zamaskovat slanost doslazením. Sáhněte po medu nebo čerstvém ovoci, mírnou sladkost dodá také mrkev nebo mrkvová šťáva. Pro fajnšmekry se nabízí ochucovací finta v podobě domácího karamelu. Stačí jen na suché pánvi rozpustit cukr, přidat máslo, opatrně zalít vodou, ovocnou šťávou nebo alkoholem a nechat vše propojit.
Většinu výše uvedených tipů můžete použít i v případě, kdy jste při vaření použili moc pepře nebo koření. Pokud vám ujela ruka s pepřenkou, můžete situaci zachránit rychleji než v případě soli. Jestli jste nestačili pokrm zamíchat, seberte co největší množství pepře lžící nebo papírovou utěrkou. Udělejte to i v případě, že musíte spolu s pepřem odstranit také část pokrmu. Nebudete pak riskovat, že hosté u stolu začnou šlehat plameny.
U pikantního a silně kořeněného jídla se zamyslete nad vhodnou přílohou. Zatímco brambory na kořeněnou chuť upozorní, rýže a také těstoviny celkový dojem zjemní. Jestliže ani taková varianta nepomáhá a pokud máte času nazbyt, uvařte ještě jednu porci daného pokrmu, v níž koření zcela vynecháte. Poté obě varianty smíchejte.
Na místě je také zvážit případné jiné využití přesoleného jídla. Příliš slané vařené brambory zachráníte v bramborové kaši nebo francouzských bramborách. Pikantní masovou směs můžete nastavit rajčatovým sugem a servírovat ji na česnekových topinkách posypanou bohatou sýrovou čepicí. Přesolenou rýži použijte jako základ do rizota nebo zavářku do polévky. Můžete jí také nastavit masové nebo zeleninové karbanátky. Jednoduše se nebojte experimentovat.