Tipy a rady

Jak udělat jíšku?

Jíška je kašovitá směs z hladké nebo polohrubé mouky a rostlinného tuku nebo másla, sádla nebo oleje. Poradíme vám, jak ji připravit, aby byla naprosto dokonalá.

Co na ni potřebujeme?

Jíška se připravuje ze stejného množství tuku i mouky (např. 30 g tuku, 30 g mouky). Množství tuku je ale rozumné zvýšit asi o třetinu až polovinu oproti použitému množství mouky (45 g tuku, 30 g mouky) – neudělají se nám pak v jíšce hrudky.

Postup:

Na hlubší pánvi necháme rozehřát tuk, přidáme určené množství mouky a na teple stále mícháme. Hotovou jíšku pomalu zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou (někdo dává vlažnou, nebo dokonce horkou tekutinu) a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme zhruba 20 minut. Poté vlijeme do připravovaného pokrmu a ještě chvíli provaříme.

Druhy jíšky podle stupně osmahnutí

Rozlišujeme dva druhy podle stupně osmahnutí – světlou a tmavou:

  • Světlou jíšku používáme na zahuštění zeleninových polévek, například hráškové, pórkové, květákové, chřestové, brokolicové. Dále ji používáme na zahuštění zadělávaných pokrmů, jako ragú z telecího či drůbežího masa, na křenovou, koprovou, žampiónovou omáčku apod.
  • Žlutou jíšku, tj. poněkud tmavší, než je jíška světlá, používáme na zahuštění většiny polévek, jako je bramborová, drštková, luštěninová. Hodí se také do pikantnějších omáček, například cibulové, hořčičné, na pokrmy ze zvěřiny.

Pozor! Nikdy nesmažíme jíšku tak dlouho, že by úplně ztmavla. V takovém případě je totiž díky přepálenému omastku tak hořká, že jídlo, do kterého bychom ji přidali, úplně znehodnotí.

Vyzkoušejte naše recepty:

Krémová pórková polévka

1 velký pórek, 30 g másla, 30 g hladké mouky, 100 ml mléka nebo sladké smetany na vaření, 1 vaječný žloutek a sůl pro dochucení polévky, 1 l vody nebo zeleninového vývaru, rohlík nebo bageta na krutóny

Bílé části pórku dobře očistíme, omyjeme a nakrájíme na kolečka, která uvaříme v osolené vodě. Uvařený pórek i s tekutinou propasírujeme nebo rozmixujeme. Poté polévku zahustíme jíškou z másla a mouky a dobře provaříme. Nakonec rozšleháme žloutek s mlékem nebo smetanou, vlijeme do polévky a podle chuti osolíme. Zelené části pórku můžeme hodně nadrobno rozsekat a na závěr rovněž nasypat do polévky. Na každý talíř dáme krutóny, které si připravíme z koleček rohlíku nebo plátků bagety osmahnutých na oleji, a nalijeme polévku.

Zadělávané fazolky po bulharsku

500 g čerstvých nebo mražených zelených fazolek uvařených v cca ½ l osolené vody nebo 1 velká konzerva sterilovaných fazolek, 1 velká cibule, 1 konzerva drcených rajčat, lžíce rajčatového protlaku, lžíce mleté červené papriky, špetka sušené saturejky nebo oregana (nebo snítka čerstvých bylinek), lžíce nasekané zelené petrželky, 4 lžíce slunečnicového oleje, 2 lžíce mouky, na špičku nože pepře, sůl na dochucení

Na 2 lžících oleje orestujeme cibuli, přidáme rajčata a chvíli dusíme, až cibule změkne. Poté vložíme fazolky i s vodou, ve které jsme je vařili, případně celý obsah konzervy i s nálevem. Okořeníme bylinkami, zahustíme rajčatovým protlakem, červenou paprikou a žlutou jíškou ze dvou lžic oleje a mouky. Podáváme s bagetou nebo rýží.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB