Existují dvě hlavní příčiny:
Prádlo se obarvilo, protože nebylo správně vytříděné podle barev.
I když dnes existuje spousta pracích prášků na barevné prádlo, stále se vyplatí co nejvíce třídit. Ideální je prát dohromady černé, šedé, popřípadě hnědé prádlo, zvlášť zelené a modré, červené a fialové a zvlášť světlé. Bílé zůstane dlouho sněhově bílé, když ho pereme extra. Červená nestálobarevná ponožka mezi světlým prádlem nám dokáže připravit nemilé překvapení v podobě růžových ručníků, prostěradel a triček.
Vícebarevné prádlo pereme podle dominantní barvy – například bílé s tenkým černým proužkem je lepší dávat do světlého prádla, jinak bílá zešedne. Černá bude v tomto případě jistě stálobarevná, aby nepouštěla.
Trička a mikiny s potiskem pereme podle barvy materiálu. Vždy je před praním obrátím naruby, potiskem dovnitř. Ideální teplota jejich praní je 30 °C, protože potisky většinou nesnesou teplotu nad 40 °C.
Podařilo se vám obarvit bílé ponožky a bavlněné košile narůžovo? Rada našich babiček zní: Máčejte je tak dlouho v čerstvém mléce, dokud mléko nezkysne. Pak prádlo vymáchejte. Nebo prádlo „plajchujte“ na sluníčku = rozložte na trávník a pokaždé, když uschne, znovu polévejte vodou. Když nemáte k dispozici trávník, můžete prádlo několikrát pořádně namočit, pověsit a na sluníčku sušit.
Pomůže také chemie, v nabídce obchodů je řada přípravků na odbarvení obarveného prádla. Samozřejmě pozor na materiál obarvených kusů. Ne každý lze chemicky odbarvit.
Tím se dostáváme k druhé příčině zničení prádla.
Prádlo se poničilo, protože nebylo správně vytříděné podle důležitých symbolů, kterými je označeno.
Symboly, které jsou přišité na oděvech i na prádle, je skutečně radno respektovat. Vlna a syntetika vyžadují poněkud jemnější zacházení než bavlna.