“Při úsvitu, nebe když rudne a slunce k nám proráží, ty sám, ó Pane, se zjevuješ v té záři; Alpy když skví se ve slávě a lesku, modli se k Bohu, jen jemu se poddej, věz a rozuměj – On přebývá v naší zemi.” Tato slova tvoří první sloku švýcarské státní hymny. Zní to, jako by lyrický hymnus prorocky vyzýval samotného Boha, aby sestoupil mezi prosté Švýcary a stal se Pánem jejich země.
Švýcarsko se skládá z kantonů, federací a její název zní Švýcarské spřízněnectví. Během staletí tato země proslula mnoha věcmi, ať již jde o hodinky, banky, čokoládu nebo krásnou přírodu. Země se také může pochlubit jedním z nejvyšších hrubých národních důchodů na hlavu na světě, stabilním hospodářstvím a přísně střeženou neutralitou.
Švýcarsko je hornatou zemí, jejíž průměrná nadmořská výška 1300 m je nejvyšší v Evropě. Téměř dvě třetiny povrchu zabírají Alpy; vysokohorský reliéf, ledovcová jezera v hlubokých kotlinách i typické alpské louky působí ohromujícím dojmem.
Švýcarsko leží na rozvodí tří moří a na jeho území pramení dva evropské veletoky Rýn a Rhôna. Řeky jsou napájené z tajících ledovců a vzhledem k jejich rozsáhlé vodnatosti jsou jejich toky hydroenergeticky značně využívány. Součástí švýcarské krajiny jsou jezera ledovcového původu, z nichž největší leží při hranicích.
Švýcarsko je územně rozděleno na čtyři části. Nejpodstatnější část tvoří samozřejmě Alpy. Letní túry do horských velikánů jsou sice náročné, ale pohled, který si můžeme dopřát z panoramatických vyhlídek během stoupání nebo při dobytí vrcholu, je úchvatný a stává se tou nejkrásnější odměnou za vynaložený sportovní výkon. Severně od Alp se rozprostírá rovina Mitelland a naproti severní hranici se tyčí další pás kopců pohoří Jura. Na jih od Alp se nachází “slunečný pokoj Švýcarska” – Tessino.
Hlavním městem Švýcarska je starobylý Bern, přestože největším městem je Curych. Basilej je zase největším říčním přístavem. Ženevské jezero pojmenované podle výstavného města kongresů a mezinárodních setkání je největší v celé zemi. Na jeho severním břehu leží také Lausanne. Luzern se svým dřevěným mostem je Švýcary nazýván japonským městem pro neuvěřitelný počet turistů z Japonska (ale i odjinud), kteří nepřetržitě cvakají svými fotoaparáty. Bodamské jezero je i součástí naší historie, neboť na jeho březích byl upálen mistr Jan Hus. Dnes nedaleko tohoto místa stojí na německé straně k uctění jeho památky muzeum.
Dnešní švýcarská gastronomie je velmi bohatá a na stejné úrovni jako v okolních evropských zemích. Typicky švýcarský pokrm neexistuje. Každý region má své speciality, například pro Wallis jsou typické sýrové speciality jako Fondue nebo Raclette, v Tessinu je to kukuřičný pokrm Polenta, rizoto nebo těstoviny.
1 komentář pro článek Malebné a úchvatné Švýcarsko