Tipy a rady

Den sv. Štěpána

Den sv. Štěpána neboli druhý svátek vánoční se pojí (nebo spíše pojil) s různými tradicemi. Víte, s jakými?

Sv. Štěpán

Druhý svátek vánoční připadá na 26. prosince, kdy slaví svátek Štěpán podle sv. Štěpána, křesťanského kazatele. Kvůli svým kázáním si však nadělal hodně nepřátel. Jeho život skončil ukamenováním poté, co byl označen za rouhače proti judaismu. Stal se prvním mučedníkem křesťanství a tím velmi významným světcem.

Nejen v Čechách najdete mnoho kostelů, které jsou zasvěcené právě sv. Štěpánovi. Uctívá se také (mimo jiné) jako patron Říma.

Tradice spojené s 2. svátkem vánočním

Dnes je pro nás den sv. Štěpána dnem pracovního volna. Navštěvujeme příbuzné, díváme se na pohádky… Zkrátka si užíváme, že nemusíme do práce, alespoň většina z nás.

A co slavnostní oběd? Na rozdíl od 25. prosince se ho tradice až tolik nedotýká. V hodně domácnostech si pochutnávají na kachně či huse s knedlíkem a zelím, ale jinde si tento pokrm dopřáli již den předtím – na Boží hod vánoční, a mají něco jiného.

Svátek sv. Štěpána v minulosti

Dříve byl tento den mnohem významnější. Na sv. Štěpána se chodilo koledovat. I když se dnes od tohoto zvyku opustilo, snad každý zná alespoň kousek svatoštěpánské koledy. Kromě toho se zpívaly i vánoční koledy.

Lidé brali tento den jako společenskou událost. Chodili ke svým přátelům a známým a navzájem si přáli štěstí a zdraví. Později se stal svátek oblíbený především mezi dětmi. Ty, kromě toho, že zpívaly koledy, také s sebou nosily jesličky a hůlku s betlémskou hvězdou. Celkově byl den sv. Štěpána dnem veselí a radosti. Naopak 1. svátek vánoční lidé spíše rozjímali a chodili do kostela.

Krom toho ještě v den sv. Štěpána končili svou službu čeledíni a děvečky. Na cestu dostávali koláč ze tří spletených kusů. Byl zdobený ořechy, pentlemi, rozinkami atd.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB