Tipy a rady

Bojujeme s plísní zdiva

Bojujeme s plísní zdiva

Plíseň se může objevit v každé domácnosti. Nejdříve nepatrná skvrna na zdi se začíná šířit a postupně tmavnout. Kdo se domnívá, že jde pouze o estetickou a lehce odstranitelnou záležitost, velice se mýlí. Plísně obsahují spory, které vyvolávají nejrůznější alergie a mohou být zdraví nebezpečné.

Co radí odborníci? Větrat, čistit, vytápět. Pokud to nepomůže, nezbývá, než se spolehnout na osvědčené přípravky. Hlavní příčinou výskytu plísně je nadměrná vlhkost. Ta může vzniknout zatékáním vody střechou, netěsnostmi kolem oken, havárií vodovodního potrubí atd.

Většině plísní se nejlépe daří při teplotě nad 20 °C a relativní vlhkosti přes 60 procent. Člověk už jen tím, že dýchá, vytváří velké množství vodní páry. Když k tomu přičteme vaření, žehlení, mytí podlah, koupání nebo zalévání květin, máme hezkých několik litrů vody denně, která se nám vznáší po bytě a může způsobit plíseň.

Rady odborníků pro boj s plísní:

  • Byt bychom měli v každém ročním období alespoň třikrát denně pořádně vyvětrat – nejlépe právě po nějaké činnosti, která produkuje větší množství vodní páry, např. po koupeli nebo vaření.
  • V zimě nezanedbáváme topení, a to i když místnost příliš nepoužíváme. V koupelně pravidelně kvalitními dezinfekčními prostředky myjeme vanu nebo sprchový kout a také spáry mezi obklady. Ošetřené plochy pečlivě omyjeme čistou vodou, protože i zbytky čisticích prostředků mohou plíseň přilákat.
  • Pokud postavíme skříně těsně ke zdi, nemůže se tam dostat vzduch, roste vlhkost a v budoucnu i plíseň. Mezi zdí a nábytkem necháváme několik centimetrů prostoru.
  • Izolujte místnosti se stěnami napadenými plísní od ostatních místností, ze kterých hrozí riziko vlhkosti, to znamená z kuchyně a z koupelny. Nesušte zde ani prádlo. K inkriminovaným místům nestavte nábytek a pravidelně je čistěte.
  • Pokud se vám nepodaří plíseň odstranit větráním a skvrny se dostanou hlouběji, je nutné odstranit omítku nebo tapetu. Při aplikaci nových tapet potom použijte lepidlo obsahující fungicidní látky, které zabrání tomu, aby se plísně opět vrátily.

Chlorové přípravky jen pro první pomoc

Lidé spoléhají na všude vnucované chlorové přípravky, jejichž použití není vždy zcela optimální. Chlorový přípravek plíseň zlikviduje, odbarví a rozloží se tím způsobem, že na povrchu stěny zůstane zbytek chloridu sodného – kuchyňské soli, která je hydroskopická = přitahuje další vlhkost. Tím jsou vytvořeny podmínky pro brzký nový růst plísní a další postřiky chlorem.

Plesnivění stěn je dáno hlavně nevhodnou konstrukcí stavby – špatnou izolací proti vodě nebo slabou tepelnou izolací, která umožní kondenzaci vodních par na chladné stěně.

Co tedy doporučujeme proti plísním?

  1. Základní chlorový přípravek Uni-Fungi Klasik: Ačkoliv jsme před chvílí zmínili, že chlorové přípravky přitahují další vlhkost, pro první zásah a krátkodobou pomoc je použít můžeme. Tento přípravek odbarvuje ztmavlá místa a desinfikuje. Pro trvalou ochranu je doporučeno následné ošetření napadených míst přípravky Uni-Fungi nebo Uni-Silver.
  2. Bezchlorový přípravek s dlouhodobým účinkem Uni-Fungi: Je to přípravek bez chloru, který neodbarvuje, nezapáchá a vykazuje dlouhodobý účinek. Použije se buď jako druhý krok po přípravku Uni-Fungi Klasik, nebo jej lze použít i samotný. Pak je doporučeno očistit ztmavlá místa např. kartáčkem a houbou. Podle zkušeností z praxe vydrží účinky (podle situace) asi jeden rok. Samotné chlorové přípravky působí pouze několik dnů až týdnů.
  3. Preventivní přípravek s trvalou účinností aneb stříbro v boji proti plísním Uni-Silver: Tento penetrační přípravek s obsahem aktivního stříbra brání vlhnutí stěn a vytváří trvale účinný ochranný film. Může být použit i jako přísada do malířských barev. Je možné jej použít v druhém kroku po použití chlorového přípravku Uni-Fungi Klasik, protože se zasažené místo působením chloru v prvním kroku vyčistí a odbarví. Uni-Silver je ideální pro ošetření rizikových míst, v nichž se plíseň objevuje opakovaně (zejména sklepy, spíže…). Je to penetrace, která snižuje vlhnutí stěny a vytváří trvalou ochranu před růstem plísní, bakterií a kvasinek. Řešení jednou provždy.

Poznámka: Všechny zmíněné přípravky seženete v prodejnách COOP Stavebniny.

3 komentáře pro článek Bojujeme s plísní zdiva

Danuše Bártová
Dobrý den.Včera jsem si vzala leták,kde jsem nalezla řešení pro můj problém.Bydlím v bývalé faře/Žinkovy/,kde mám plísen v celé jedné místnosti.Pokoušela jsem se ji odstranit Savem i Savem na plísen a nic.Proto jsem ráda,že by snad Vaše novinka mi mohla pomoci odstranit plísen/jednou a navždy.Jen bych ráda věděla,zda bych v COOPU v Nepomuku mohla koupit přípravek v prášku/vyšel by mi laciněji.Protože se jedná o místnost 5x4 metry a vysoká je sai 3 metry.Budu su to dělat sama/důchodkyně/tak aby to bylo něco platné a laciné.Předem Vám mocinky děkuji za odpověd,nebo radu,kam se obrátit.Přeji Vám příjemný den.
redakce
Milá paní Bártová, Vámi požadovaný přípravek proti plísni zdiva zakoupíte v prodejně COOP Nepomuk jen ve formě spreje. Výrobek by měl být totožný s výrobkem v práškové formě, jen s tím rozdílem, že aplikace výrobku ve spreji je snadnější. Výrobek je určený na plísně do interiérů i exteriérů. Kontakt na prodejnu COOP TUTY Nepomuk včetně otevírací doby naleznete na: https://www.coopclub.cz/coop-prodejna?idProdejny=1585 Přípravek Uni-Fungi Klasik seženete také v COOP Stavebninách, přičemž nejbližší prodejna k Vašemu bydlišti je v Nýrsku. Kontakt na prodejnu COOP Stavebniny Nýrsko včetně otevírací doby naleznete na: https://www.coopclub.cz/coop-prodejna?idProdejny=1866 S přáním krásného dne redakce www.coopclub.cz
Jana
Dobrý den mám prosbu na chodbu jsme si nechali postavit vestavnou skříň.je odezdi ke zdi.zacala se mi ve skříni dělat plíseň.nevim jak vypadá zeď protože se za skříň nedostanu.muzete mi prosím poradit?na chodbě nemáme topení.moc děkuji


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB