Nastavte si optimální teplotu v jednotlivých místnostech a hlídejte, zda je nepřetápíte. Nejenže teplo stojí peníze, ale přetápění není ani zdravé. Raději buďte v chladnějším prostředí a přioblečte se. Nejdůležitější je teplo od nohou, takže si připravte na podzim a zimu teplé ponožky. A na kolik je optimální vytápět svůj domov? Záleží na konkrétní místnosti. Nejtepleji by mělo být v koupelně – kolem 24 stupňů celsia, dále pak v dětském pokoji (cca do 22 stupňů celsia). Chladněji může být v ložnici (18 – 20 stupňů celsia), v kuchyni pak do 20 stupňů celsia. Nejste-li zrovna doma, udržujte teplotu kolem 17 stupňů celsia.
Aby radiátor vyhříval efektivně místnost, potřebuje před sebou volný prostor. Proto před něj nestavte nábytek a nezakrývejte ho, nejlépe ani prádlem, které potřebujete sušit.
Izolace za radiátor: Více tepla si také doma udržíte, použijete-li izolační folie za radiátor. Nestojí příliš peněz a jejich instalaci zvládnete sami.
Čerstvý vzduch doma potřebuje v zimě i létě. Ovšem větrání by mělo probíhat jinak než v letním období. Větrejte pouze krátkou dobu a intenzivně. Vzduch se vymění a nedojte k přílišnému ochlazení zdí.
Pozor na netěsnosti: Zkontrolujte netěsnosti, kterými by vám mohlo unikat teplo, především u oken a dveří. U dveří netěsnost vyřešíte vhodnou lištou či zvýšeným prahem. Okna můžete izolovat těsněním, které bez problému seženete v obchodech.
Máte-li stará okna, zvažte koupi nových. Sice vás to bude stát více než těsnění, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Stejné je to i u zateplení fasády.
Máte starý kotel? Zvažte jeho výměnu. I zde se vám investice časem vrátí. A čím topíte? Propočítejte si náklady na teplo. Možná zjistíte, že pro vás bude vhodnější jiný zdroj vytápění.
Některá opatření vedoucí k úspoře za teplo vyžadují čas, přípravu a peníze. Jiné rady jsou však jednoduché a můžete se jimi začít řídit hned. Jistě se pozitivně promítnou do vašeho příštího vyúčtování za energii.
1 komentář pro článek Jak ušetřit za teplo v domácnosti?